şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
326 entry daha
 • heath ledger'ın jokeriyle karşılaştırmak baya saçma gözüküyor.

  arkadaşlar the dark knight bir batman filmiydi. joker'de ana karakter değildi. filmde joker'in deliliğini ve ledger'ın oyunculuğunu demlendiren bir hikaye ve onu dengeleyen oyuncular vardı. 2 küsür saat tek başına joker eksenli bir film izlemedik. ledger'ın oyunculuğu aşırı abartılı bir oyunculuktu. bunu kötü anlamda söylemiyorum. çok uç ve sürekli jest ve mimiklerle psikopatlık seyrettik. nolan filmde o jokeri iyi dinlendirerek ve dozunu iyi tutarak kullandı. mesela joker'i seyrediyorsun arkasından morgan freeman giriyor, joker yine çıkıyor arkasından gary oldman izliyorsun. 2.5 saat o kadar uçuk bir karakter başrole oturtulsa biraz bayatlardı. efsane haline gelmesinde nolan'ın karaktere çok iyi mola aldırmasında ve diğer yan hikayeleri de iyi kotarmasının hayli payı var.

  2019 yapımı gelecek olan filmde ise joker tek başına ana karakter. dolayısıyla the dark knight'taki gibi her göründüğünde ''coşan'' bir joker olmayacaktır. batman vs joker gibi mücadele çerçevesinde aksiyon ağırlıklı bir şey izlemeyeceğiz. kişisel bir hikaye olacak. karakterin dramatik altyapısını göreceğiz. taxi driver denmiş bende o tip bir sosyapatın doğuş hikayesi bekliyorum. tabi taxi driver vietnam sonrası bir filmdi bu film daha günümüzdeki modern şeyler üzerine sözler söyleyecektir.

  ayrıca marvel/dc falan tipi bir evrendeki karakteri tanıtma gibi bir işlevinin öncelikli olduğunu sanmıyorum. hiç öyle bir hava alınmıyor. veya bu film bizi yeni batman filmine hazırlayacak bir filme de benzemiyor. zaten gişe amaçlı çekilen dc'nin stüdyo filmleri belli ediyor kendini. suicide squad'lar falan. bu filmin hiç bunları andırır bir tarafı yok.

  ben bu filme güveniyorum. joaquin phoenix bu işin altından kalkar. zaten dediğim gibi farklı formatta bir film olacağı için farklı bir joker yorumu olacak. ledger, batman'a ve düzene karşı tamamen saykoluk yapan ''olmuş'' bir jokeri oynamıştı. phoenix, ''olmamış'' bir jokeri oynayacak ve daha fazla boyutu olan bir karakter ortaya çıkaracak. scorsese/ de niro ikilisi projenin içinde. yönetmen todd phliphs hangover serisinden bilinen bir yönetmen ki o filmlerde kullandığı karakter çatışmaları ve durum komedisi gayet iyiydi. bu filmde de hem absürt hem dramatik hem de tekinsiz bir mizahla iyi bir harman yaparsa ilginç bir şey çıkarabileceğini düşünüyorum. ayarı kaçırıp saçmalayadabilir tabi görmeden bilemeyiz ama benim ümidim var baya.

  sanki fena olmayan bir film çıkacak ama ledger muhafazakarlığı ve marvel filmlerinin domine ettiği bir dönemde çıkacağı için genel izleyici kitlesi garipseyecek ve beğenmeyecek gibi. alışılmışın dışında bir joker tasviri yadırganacaktır.

  insanların sevdiği heath ledger'lı joker, batman'e ve düzene çomak sokan bir joker'di. bir süper kahramanın karşısındaki villian olarak sevilmişti. bu film bir süper kahraman filmi değil. öyle olma gibi bir çabası yok. joker, karşısında bir rakibi olmayan bir joker daha doğrusu joker origin hikayesi olacak dolayısıyla elmayla armudu karıştırmayalım.
2918 entry daha