şükela:  tümü | bugün
122 entry daha
 • plak ile ilgili yazarken buraya bakayım dedim, kaset çok iyi abi, mp3'ten iyi, analog abi diye övenleri gördüm. of şu audio camiası delirtecek beni.

  evdeki kasetlere bakıp yok canım bizdekiler eski heralde diyip nette satılık kasetlere baktım, onlar da aynı çıktı. yani piyasada hala type 1 diye bilinen demir oksit kasetler kullanılıyor. bence rezilliğin daniskası. sony, tdk, memorex, raks marka of çok kaliteli denilerek satılan kasetlerin hepsinde type 1 yazıyor. face palm yaparken bilgi vereyim.

  4 tip kaset var toplamda. esas kullanılan kasetler type 1 ve type 2. sonra type 3 çıkıyor ama ömrü kısa oluyor. 79'da metal şeritli type 4'ler çıkmış fakat oldukça pahalılar. gittigidiyorda normal type 1 kaset 15-20 lira, metal kaset 100 liraydı.

  type 1 diye bilinen demir oksit kasetler 1960'lardan beri üretiliyorlar. daha sonraları daha yüksek kaliteli kasetler çıksa bile bunlar ucuz olduğu için piyasayı domine etmişler, 2019'a gelmişiz hala bu kasetler kullanılıyor. millet de kasetle analog dinliyorum diye kendinden geçiyor. bu kaset günümüzde müzik dinleyebileceğiniz en kötü kayıt ortamını sunuyor arkadaşlar, yapmayın etmeyin. en iyi şartlarda 8bit yani 48db snr değeri sunuyorlar ve bu kadar tırt oldukları için kasetçalarda play'e basınca hısssss diye ses duyuyorsunuz. yaptığınız karışık kasetlerde durum daha da vahim, 5-6bit arasında kalıyorlarmış. bu kasetlerin bir sıkıntısı da 16000hz üstünü veremiyorlar. tiz frekanslarda başarılı değiller. kötüsü çok kötü oluyor bunların. markası iyi diye aldanmayın. sony hf 60 mesela tam bir lo-fi.

  type 2 kasetler krom dioksit ve çok daha iyiler. 70'lerde ortaya çıkıyorlar. kenarında köşesinde cr*o2* diye de belirtir type 2 yazısıyla birlikte. üzerinde 60db falan diye yazı olabilir. 60db 10bit cıvarı demek. aynı şarkıyı type 1 ve 2 ile peşpeşe dinleyen farkı çok rahat anlar, gece gündüz gibi. basları biraz daha kötü veriyor fakat 18000hz'ye kadar tizleri verebiliyor daha iyi bir şekilde. hıss daha az oluyor.

  neyse, bu devirde 64kbps mp3 falan dinlemiyorsanız, type 1'den dinlediğiniz kasetleri de ses kalitesiyle övmeyin.
8 entry daha