şükela:  tümü | bugün
84 entry daha
 • hayattan başlanır programlamaya. programlama yani kod yazmak problem çözme ve sorunların üzerine gitme yeteneğidir. öncelikle elinizde bir sorun var diyelim. bizim sektörde sadece yapmak değil bozulanı tamir etmek önemlidir. bunu yapamıyorsanız zaten yaptığınız şey eninde sonunda bozulacak ve siz vasat bir yerlerde kalacaksınızdır.

  öncelikle bir sorun ya ada problem var elinizde. örneğin bir şeylerin otomatize edecek bir araç geliştirmeniz bekleniyor. hiç bir şey göründüğü kadar kolay değildir. yapacağınız bu basit projede önünüze ya bu böyle miymiş dediğiniz ve üzerinde günlerce takılacağınız sorunlarla karşılacaksınız.

  sorunu küçük parçalara ayırmanız lazım. örneğin bir tv çalışmıyorsa ve siz ordaki sorunu kumandada arıyorsanız sizden olmaz baştan bırakın bir kere. hadi investigation yapalım:

  nedir sorun: tv çalışmıyor? tv neden çalışmaz? çalışmaması ne demek? hiç mi açılmıyor, açılıyor ekrana görüntü mü gelmiyor, ya da elektrik mi gelmiyor? önce elektrikler var mı onu kontrol et. sonra tv'nin elektrik soketini kontrol et. baktın elektik geliyor ve çalışması gerekiyor. hadi tv'yi sökmek lazım o zaman.
  şimdi devre kartlarına ineceğiz. olası ihtimaller: kısa devre yapmıştır, devre elamanlarından biri hasar görmüştür vs vs vs

  problemin kaynağını iyi teşhis etmeniz lazım. ve bunları doğru sırayla yapmanız lazım. kod yazma sanatını hayatınıza taşımalısınız. karşılaştığınız problemlerin üzerine giderken sizi çözüme götürecek adımları belirlemeli ve ardından sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.

  şimdi diyeceksiniz ki e bu yazılımcılar her zaman bir problem mi çözüyor, hiç yeni icat yapmıyorlar mı? hayır kardeşim ancak size verilen her işe esasında bir problemdir. ya da çözdüğünüz her sorun esasında esasında bir iştir. icat çıkartmak ile problem çözmek arasında çokta bir fark yoktur. iyi bir radyo tamircisine gerekli malzemeleri yaparsanız o parçaları birleştirerek size yeni bir radyo yapabilir.

  uzun oldu sadece teorik oldu ama başlamadan önce bunların bilinmesi gerekiyor. ayrıca meslek gereği çabuk sıkılan biriyseniz, masa başında oturmayı, saatlerce tek satır yazmadan sadece arge yapmayı sevmeyecekseniz yine hiç başlamayın.
  çocuk oyuncağı değil lan bu. aylarınızı harcayacaksınız belki de yapamayacağınız ya da sevmeyeceğiniz bir iş için. vakit nakittir unutma. senin zamanın para. o zamanda gidip part time işe girip para kazanabilirsin ama sen bunun yerine evde oturup bu işi öğrenmeye karar verdiysen muhtemelen kiralarını kredilerini borçla harçla kapatacaksın.

  yazılımcılar iyi para kazanıyor abi deyip girilmez bu işe. yani hiç bir işe.

  eyyorlamam bu kadar
  #edit: en uzun entrym bu oldu lan
47 entry daha

hesabın var mı? giriş yap