şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • iyi bir makine.

  fakat benim türk savunma sanayiinde öteden beri fark ettiğim bir şey var, her firma, her kurum, her şeyden yapmaya çalışıyor. aralarında bir iş bölümü yok. yani evet, rekabet iyidir; ama türkiye gibi parasını hesaplı harcamak durumunda olan bir ülkede, siyasî konjonktürden ötürü pakistan, malezya, katar ve belki ukrayna dışında pek de bir ihracat olanağı da bulunmadığı için, her kamu kurumunun veya savunma alanında faaliyet gösteren şirketlerin beş koldan aynı klasmanda makine, alet edevat yahud silah geliştirmesine de lüzum yok gibi geliyor bana.

  tusaş, tai filan, bunlar devlet kurumları. yaptıkları iha'lar alınacak. anka'nın önceki modelleri kullanılıyor. baykar'ın bayraktar tactical'ı da kezâ böyle. bunların ikisinin de silahlı modelleri yine kullanımda. bunların hepsi male sınıfı iha'lardır. aksungur ve akıncı, bunlar hale sınıfı, hemen hemen anladığım kadarıyla aynı kabiliyetlere sahip iha'lar. bunların dışında vestel filan da iha yaptı ve ihraç etti meselâ. vestel'in iha'sı ülkece yaşadığımız insansız hava aracı enflasyonundan ötürü kullanılamıyor. neden? e, çünkü combat proven ötekiler.

  şimdi bunu yapacağınıza, tai'ye birisi dese ki, sen bununla uğraşma, paranı iha'lara harcayacaksan, artık sürü drone teknolojisine harca. biz baykar'la devam edeceğiz, daha makul ve performans odaklı bir çözüm olmaz mıydı?

  aynısı kara araçları için de geçerli. bmc'si, otokar'ı, nurol makina'sı, hepsi mayına dayanıklı 4x4 araç peşinde. kobra'sı, amazon'u, bilmem nesi... hepsini mi alacak bu ülke kardeşim, gidin başka şeyler yapın, 6x6 yapın, 8x8 yapın, ne bileyim. hatta bu kadar çeşit varken aselsan gazını alamadı, o da "alın, ben yüzde 100 yerli yaptım..." diye araç yaptı bi ara. kimse de almadı jhsadha.

  bilmiyorum, belki de böylesi daha iyidir tabi.
39 entry daha