şükela:  tümü | bugün
95 entry daha
 • underrated derken oyun medyasının haketmediği kadar düşük puan verdiği ama fan kitleleri yaratabilen oyunları kastediyorsak (anlamıyoruz gerçi ama dur bakalım) söyleyebileceğimiz oyunlar şunlar ve yanlarında açıklamaları:

  -fallout new vegas:
  bethesda'nın morrowind'ten sonra yaptığı her oyundan daha başarılı olan, belki de fallout 1-2'ye yakışır devam oyunu olabilen bir oyun. ama oblivion gibi tes serisinin en boktan oyunu 94 ortalama puan alırken (e yuh ama cidden) new vegas'a 84 puan verilmesi, bu oyun medyasının en büyük ayıbı olarak kalacak. hatta 85'ten az puan aldığı için (sadece 1 puan ya, insaf) obsidian'ın bethesda'dan gelecek bonus ücreti alamamış olması da ayrı bir saçmalık.

  -urban chaos:
  dönemi için çok yenilikçi bir oyundu. gta 3 veya driver 2 daha çıkmamışken, 3d gta benzeri bir havada oyun yapmışlardı. araba kullanmaktan ziyade şehir içinde aksiyon yapıyorduk. ama günümüzdeki kadar 3d sandbox oyunu çıkmadığı için, sunduğu oyun tarzı çok keyifliydi. o dönem pc oyunları oynayan herkesin aklının bir yerinde kalmış, karanlık atmosferli bir oyundu. dreamcast versiyonu 52 metascore almış. ign'ye bakıyoruz, 6.8 vermiş. oblivion'ın grafiklerine bile 9 veren ign, bu güzelim oyunun grafiklerine 4.7 vermiş. kaldı ki oblivion downgrade yemiş bir oyundur, zamanına göre bile tırt kalmıştır o grafikler. sırf "triple a" oyun diye beleşten 9'u yapıştırmışlar.

  -vampire the masquerade bloodlines:
  metacritic'te metascore'u 80, user score'u 90. çok sağlam bir hayran topluluğu oluşturduğu için, oyun medyasının bu oyunun hakkını yediğini söyleyebiliriz. oyunu bir kere bitirebilmiş herkesin bayıla bayıla anlattığı bir oyun. atmosferiyle, dialoglarıyla, karakterleriyle, mimikleriyle, hikaye anlatımıyla, görev tasarımıyla, her şeyiyle dört dörtlük bir oyun olmuştu. zamanında biraz aceleye gelmiş olmasından çıkan buglarının kurbanı olmuştur. yapılmış en iyi rpg oyunlarından biri olduğunu söyleyebilirim.

  -alpha protocol:
  şahane bir oyundu bu. rpg-action olarak mass effect serisinden daha keyif aldığımı söyleyebilirim. mass effect sözde rpg ama salt action oyundu, seçtiğiniz dialoglar oyuna zerre etke etmiyordu. ama alpha protocol'da konuşmalar sırasında seçtiğiniz seçenekler, oyunun sonuna kadar büyük etkiler olarak geri dönebiliyordu. bu da oynadığınız her oyun farklı bir hikaye anlatımıyla karşılaşmanızı sağlıyordu. ama oyun ilk çıktığı zamanki buglarının kurbanı oldu. hemen düzeltmeye çalışsalar da, oyun medyası bunu affetmedi, bastılar sıfırı bastılar sıfırı.

  -beyond good and evil:
  günümüzde oyunlar dandirik bile olsa bol keseden 95 üstü puanlar alırken, beyond good and evil'in tek hatası, bu dönemden önce çıkmış olmasıydı. hikayesi, karakterleri, müzikleri ve oyun tarzıyla, klasikler arasına giren bir oyundur. buna rağmen metascore'u anca 83'te kalmış. 2003 yılı için kötü bir puan değil 83, ama günümüzde 100 verilen oyunlardan daha başarılıydı.

  -gunman chronicles:
  hatırladığım kadarıyla çok zevkli bir oyundu bu. korsanını oynamıştım ama sonra dayanamayıp yurtdışından orjinal kutusunu bulup sipariş etmiştim. klasik bir oyun diyemiycem ama benim için özel bir oyundu. half-life 1'e mod yaparmış gibi retail oyun çıkarmışlar. ve bence motorun sağladığı imkanları sonuna kadar kullanmışlar. enteresan bir askeri bilim kurgu hikayesi çıkmış. 75-80 puan hakeden bu oyuna tutup da 65 metascore verilmiş. "the engine is dated" felan gibi yorumlar yapmış oyun medyası. yahu 2000 yılından bahsediyoruz. ama aynı oyun medyası şimdi call of duty serisindeki her oyuna 99'ı 100'ü yapıştırıyor.

  -warhammer 40k space marine:
  klasik bir oyundu diyemiycem, ama oynaması çok zevkli ve hikayesiyle alıp götüren bir aksiyon oyunu çıkarmışlardı. warhammer fanlarına hitap edebilen bir yapısı vardı, combatları da zevkliydi. bir devam oyununu hakediyordu ve o hikayenin gidişatını görebilmek isterdim. ancak oyun medyasının kurbanı oldu. call of duty oyunlarına gözünü kapatıp 100'ü basan siteler, bu oyuna acımadı ve 74 metascore'u almış. yahu bir 85 vereydiniz bari. triple a olmayan her oyuna 70 altı vermek zorunda değilsiniz.

  sanırım bu açıklamalar neden underrated dediğimi izah etmiştir.
243 entry daha