şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • profesyonel olmayan kişilere motor yıkatırsanız belirli bir müddet aracınız sıkıntı çıkarabilir. ama bu motoru çatlatıp patlatmaz ve size ciddi bir problem olarak geri dönmez. siz yağmurda giderken o araç alt taraftan, ön ızgaralardan deli gibi su alıyor içeri. radyatör fanı ile tüm motora dağılıyor maalesef. ısınan balata ya da bloğa temas eden su, çaydanlıktan çıkan buhar gibi, biricik bloğunuza ve motor beyninize temas ediyor. üzgünüm ama gerçekler böyle. motoru, kaput altında cam fanus içerisinde gibi düşünen arkadaşlardan özür dilerim.

  motor yıkanır ve gayet de güzel olur. yeter ki nasıl yıkayacağınızı bilin. motor beynini daha önce onarım için açtırmadıysanız, su dolu poşet içinde bile olsa içeriye su almayacaktır. ecu'nun hikayesi de üzerinde yazmadığı için yıkama öncesi sökülür ya da izole edilir. biz sökerdik genelde. buji kablolarını ve bobini de yerinden söktükten sonra aracın motorunu gönlünüzden geldiği gibi yıkayabilirsiniz.

  yıkama öncesi motor soğuk olursa iyi olur ve akünün eksi tarafını çıkarmanız gerekir.

  önce yağ sökücü sıkın güzelce her yerine. ama sıkarken abartıp dinamolara sıkmamaya özen gösterin. sıksanız da pek bir şey olmaz ama sıkmayın işte. ardından würth motor temizleyicisini de sıkıp şöyle güzelce uzun küçük bir fırça yardımı ile elinizin girdiği her noktayı temizleyin. hatta imkanınız var ise bir litre gaz yağı alıp motora sıkın. ardından hortum ile durulayabilirsiniz. tazyikli su asla kullanmayın. kullanıyorsanız çok yakın mesafeden tutmayın.

  yıkama işi bitince kurumaya bırakın motoru. motor kuruduktan sonra bujilerin yataklarında su birikintisi kalmış olabilir. bunu basınçlı hava ile temizlemeniz gerekebilir. bu su motor çalışınca buhar yapar ve buji ile kablo içine girer. sonra araç patırdar ve silkeleme yapar.

  beyin ve bobini yerine taktıktan sonra bir kutu wd-40 alıp komple motora sıkın ve başlayın silmeye.. bu silme işi bayağı uzun sürebilir ama sudan arta kalan oksitlenmeyi ortadan kaldırır. ben ardından rulman diplerine, dinamo kafalarına ve alt düzenin hareket eden yerlerine sıvı gres sıkıyorum hafiften. bu arada beyin soketlerini, buji kablolarının uçlarını ve bobin çıkışlarını kontak spreyi ile güzelce temizleyin. hatta gördüğünüz ve sökebildiğiniz soketleri de kontak spreyi ile temizleyin.

  her şey bittikten sonra motara bakıp keyfini çıkarabilirsiniz. buji kablolarının sıralamasını karıştırmayın sakın. imkanınız var ise üst yıkama öncesi aracı lifte kaldırıp altını da gaz yağı ve yağ çözücü ile yıkayın.

  marşa basıp yola devam edebilirsiniz.
1 entry daha