30920 entry daha
 • “popüler kültür yeaa” diye kötülenen dizi.

  pink floyd, beatles, rolling stones... hepsi zamanının popüler kültür gruplarıydı. tamamen ticari kaygılar güderek müzik yaptılar ve müzik listelerinde zirveden inmediler. bu durum, kaliteli müzik yaptıkları gerçeğini hiç değiştirmedi.

  game of thrones da an itibarıyla dünyada milyonlarca fanı olan bir dizi. tamamen ticari kaygılarla üretilmiş bir yapım. fakat kaliteli, büyük bir dizi.

  dizinin dünya çapında ilgi görmesinin en büyük nedeni; herkes için farklı sistematiği, zaman algısı, kuralları ve kültürü olan bir evrende geçiyor olması. game of thrones ne bir ingiliz dizisi, ne amerikan, ne de bollywood. izlerken bu konuda bir ön yargı oluşması mümkün değil. dünyada her kültürden insana eşit uzaklıkta, farklı bir gerçekliği yansıtan bir dizi. dolayısıyla ilgi çekici.

  ayrıca maddi olarak içerisinde pek çok fantastik ögeler barındırırsa da, manevi olarak insanlığın sahip olduğu ortak duyguları(savaş, intikam, ortak düşmana karşı birlik olma dürtüsü vs.) çok yoğun ve başarılı yansıtan, yine bu yönüyle dünya çapında ilgi çeken bir dizi.

  yani kimse bu diziyi 2 tane cgi ejderha efekti görmek için izlemiyor. önemli olan bu dizide neyin, nasıl anlatıldığı. alt metnin hangi enstrümanlarla(ejderha, akgezen vs.) ne ölçüde başarılı verilebildiğidir. bu yönüyle son derece başarılı bir dizi olduğunu düşünüyorum.
14417 entry daha