şükela:  tümü | bugün soru sor
3 entry daha
  • hukukta da olağan hayatın akışında da suçlamak anlamına gelmektedir. birini itham etmek, o kişinin itham edence hoş karşılanmayan bir fiili irtikap etmekle suçlanmasıdır her halukarda.

    hukuktaki itham, yöneltilen ithamdaki fiilin hukuken suç olması durumunda, ispat koşulu da sağlanınca suçlananın cezalandırılmasını sonuçlar. gündelik hayatta ise pek doğal olarak, insanlar birbirlerini farklı şeylerle itham edebilirler. bunların önemli kısmı da ceza hukukuna temas etmez. "sen yanlış düşünüyorsun, sen bugün dersi ektin sanırım, yerleri sen kirlemişsindir vb."

    üzerinde uzlaşılan konu şudur: "itham, isnat edilen edim hukuken suç olsa da olmasa da bir suçlamadır. birine kendinizce hoş karşılamadığınız şeyi yaptığı isnadında bulunmaktır" ancak, örneğin ben bir kişiyi yazdıklarımı beğenmemekle itham edemem. tabi yazdıklarım beğenmediği görüşünde olduğumu söyleyebilirim orası ayrı. "yazdıklarımı beğenmiyorsun" demek bir görüştür ve buna kimse bir şey diyemez. bir kimseyi yazdıklarımı beğenmemekle suçlarsam bu itham sözcüğü için değil cüret sözcüğü için örnek olur. ne hukukta ne de olağan hayatta kimse kimseyi yazdıklarını beğenmemekle suçlayamaz. böyle bir itham da olmaz.
10 entry daha