şükela:  tümü | bugün
  • yüksek adalet divanı'nın yassıada'da, yaygın kanının aksine adnan menderes değil, celal bayar aleyhine, afgan kralı tarafından kendisine hediye edilen köpeğin hayvanat bahçesine satılması iddiasıyla açtığı davadır.

    davanın açılmasını tetikleyen unsur ise, ziraat müdürlüğü meyvecilik uzmanı vehbi ergin'in, ankara'daki gazi çiftliğini gezerken, oranın müdürlerinden biri olan arkadaşının kendisine söz konusu köpeciği "bu köpeği afgan kralı celal bayar'a hediye etmiş, o da bize sattı" diyerek göstermesiymiş. vehbi ergin bunu pek inandırıcı bulmamış ve hürriyet gazetesini arayıp araştırmalarını istemiş. olay da ertesi gün sürmanşetten patlamış tabi. bu haberi ihbar kabul eden milli birlikçiler ise köpeği tarım bakanlığı’na sattığı iddiası ile celal bayar hakkında dava açmışlar.

    celal bayar'ın duruşmada kendinden emin bir şekilde yaptığı savunma ise "çeşme’den gelen bir heyet köylerine çeşme yaptırmam hususunda benden rica ve istekte bulundular. böyle bir tahsisatım olmadığı için, sayın afgan kralının bana hediye ettiği cins köpeği satın alması konusunda tarım bakanına ricada bulundum. o da beni kırmadı aldı. bedelini de çeşmeli köylülere verdik. eğer bu suç ise suçumu kabul ediyorum" şeklindeymiş. aynı davadan yargılanan tarım bakanı nedim ökmen de aynı yönde ifade verince her ikisi de davadan beraat etmişler.

    kaynak; necati akgün, http://bursa.turkhaber.com/
4 entry daha