şükela:  tümü | bugün
146 entry daha
 • dün akşam afiyetle akşam yemeğimi yerken bir yandan da dizüstü bilgisayarımla dizi izliyordum. çok mutluydum ve bu mutluluğu bana çok gören tanrı gökyüzünden meleklerini gönderip bu mutluluğumu bozmak istemiş olmalı ki bir bardak suyu sağ kolumun devirmesiyle dizüstü bilgisayarım sırılsıklam oldu. klavyesi susuzluktan kavrulmuş bir aygır gibi bütün suyu içine çekti. ve işte o an yaptığım ilk yardım uygulaması sayesinde bugün bunları yazıyorum:
  1. suyun döküldüğünü fark ettiğiniz anda küfür etmeyi bırakın elleriniz çalışsın. ilk işiniz bilgisayarı kapatmak(açma/kapama tuşundan, zinhar bilgisayarı normal yollarla kapatmaya çalışmayın, zamanla yarıştığımızı unutmayın. durumun ciddiyetine göre bu adım atlanıp, 2. adıma geçilebilir.).
  2. bilgisayarı kapatmaya müteakip ters çevirip bataryayı söküp çıkarın.
  3. eğer bilgisayar şarj da ise derhal fişi çekin ve uzaklara fırlatın
  4. şu an da bilgisayarınıza hayat öpücüğünü verdiniz ve bilgisayarın kısa devre yapıp yanmasını engellediniz. artık işimiz bir nebzede olsa kolaylaştı. bir adet am bezi bulun ki bilgisayarın suyunu silin.
  5. kabasını aldıktan sonra bilgisayarınızı yan çevirip rahat rahat kuruyabileceği bir ortamda 3-4 saat bekletin, sağlama almak istiyorsanız 12 saat bekletin.
  5.1. isteyen arkadaşlar a101'den ucuza pirinç alıp, pirince de yatırabilir, buradaki önemli husus pirinç tanelerinin bilgisayarın içine girmesine engel olabilmektir.
  6. yeterli süre geçtikten sonra işini şansa bırakmak istemeyen arkadaşlar saç kurutma makinesinin soğuk hava üfleme ayarında bilgisayarına fön çekebilir.
  7. ve son adım, artık bildiğiniz bütün duaları okuyup bilgisayarınızı açabilirsiniz.

  bu yedi adımı uyguladığınız takdirde bilgisayarınızı açılmaması için hiç bir sebep yoktur. eğer açılmıyorsa veya açılıp başka sorunlar yaşıyorsanız yetkili servise gönderin ve poponuza koysunlar. üzülmeyin tanrı elbet bir gün meleklerini geri çağıracaktır.
35 entry daha

hesabın var mı? giriş yap