şükela:  tümü | bugün
96 entry daha
 • nehir tanrısı peneus'un bakire kızı, güneş tanrısı, müzik ve şiir'in kompetanı apollon'un ilk ve tek aşkı.

  apollo dağda kırda dolaşırken venüs'ün oğlu cupid'i (eros) okuyla yayıyla oynarken görür. pythona karşı kazandığı zaferin tadı damağında götü havada bi haldeyken, dur şu velede bi laf sokiim der kendi kendine. ve şöyle der:

  - lan velet, hırt, o okla bizi mi vuracan len. bırak da o aletleri ellerine yakışanlar kullansın sen git de çelik çomak oyna.

  e tabii eros da altta kalmak istemez çocuk da olsa tanrı çocuğu. o da şöyle karşılık verir.

  - apollo apollo! senin okların herkese atılabilir ancak benimkiler sadece sana özel olacak.

  bu olaydan sonra eros gider iki tane ok yapar biri sivri uçlu altından yapılan ve saplandığı mahlukatı kayıtsız şartsız karşısındaki kadına aşık eden.
  diğeri ise kör uçlu kurşundan yapılan ve saplandığı kişinin kalbini ebediyete kadar aşka ve sevgiye kapatan.

  daha sonra gider altın olanı apolloya, kurşun olanı da daphneye saplar, yani atar. daphnenin babası "canım daphne bana bir damat ve çocuk borçlusun, artık evlenmenin zamanı gelmedi mi" diye sorar. daphnede " baba, bana anlayış göster çünkü ben diana gibi hiçbir zaman evlenmeyeceğim" der. bunun üzerine babası şöyle mırıldanır "zaten senin kendi yüzün bunu engelleyecek" der.

  daphne apollodan kaçtıkça apollo kovalar, taşdan taşa seken daphneye haykırır.

  - daphne, ben düşmanın değilim benden kaçma. ben jupiterin oğlu güneş tanrısı apolloyum. benim oklarımdan daha ölümcül bir ok beni yaraladı, bitap durumdayım. ayağın kayıp düşeceksin ve tüm ilaç bilgeliğime rağmen benim yüzümden yaralanman, benim kalbimi de yaralayacak.

  kaçmaktan, sonunda yorulan daphne babasını çağırır ve bu kovalamacadan onu kurtarmasını ister.
  derken daphnenin kolları dallara, saçları yapraklara dönüşmeye ve ayakları da kök salmaya başlar.
  bunu gören apollo ağaca sarılıp konuşmaya başlar.

  - madem eşim olamıyorsun, benim ağacım sembolum olacaksın. seninle tahtımı süsleyeceğim, arpımı işleyeceğim. kahraman romalı askerler, zafer dolu seferlerinden dönerken senin yapraklarından taçlar takacaklar ve senin yaprakların hiç solmayacak. yaprakların her zaman yeşil kalacak.

  bu olaydan sonra apollo söz verdiği gibi defne yapraklarını kişisel sembolü haline getirir.
87 entry daha