şükela:  tümü | bugün
49 entry daha
 • daha önce de yazılmış. seçimi kazanan komedyen, rus bir oligark tarafından desteklenmiş. bu oligark ın komedyeni desteklemesinin sebebi ise birkaç yıl öncesine dayanıyor.

  2016 yılında ukraynanın en büyük bankası privatbank, bizdeki tmsf nin zamanında yaptığı gibi devletleştirilmiş. kim tarafından ? seçimi kaybeden poroshenko yönetimi. komedyeni destekleyen oligark bu bankanın sahibi veya en kötü ihtimalle en büyük ortağıymış. bu bankadan kendi büzüktaşlarına çok olağanüstü miktarlarda krediler verilmiş. başka bir deyişle banka bir güzel hortumlanmış. zaten bankanın yeniden devletleştirilmesinin ana gerekçesi de buymuş. ilgili oligark bu hareketten hoşnut olmadığı için poroshenko yu alaşağı edip intikam almak istiyormuş. dolayısıyla komedyeni desteklemesinin ana sebeplerinden birisi de buymuş.

  buraya kadar olup bitenler muhtemelen oradaki sıradan halkın kafasının fazla basmayacağı konular. asıl bu oligark ın ukrayna halkının gözünde olumlu itibara sahip olması, donbass bölgesinde karışıklıklar başladığında valisi olduğu dnipro bölgesinde 10 milyon dolar civarı bir para bağışlayıp rus ayrılıkçılara karşı savaşan gönüllü azov taburlarının kurulmasına olanak sağlaması. kafası basmayan halkın gözünde bu hareketi oligark ı kahraman statüsüne getirmiş.

  öte yandan mesela, olayları muhtemelen daha mantıklı değerlendirdiğini düşündüğüm batı ukraynalılar, komedyenin seçilir seçilmez rusya ile masaya oturup dombass taki sorunların diyalog yoluyla çözülmesi için gerekirse rusların önünde diz çökeceğim mealinde açıklamalarını tereddütle karşılamışlar.

  özetle ortada cem uzan gibi asla ne olduğu belli olmayan ve olamayacak bir adam tarafından desteklenip başkan seçilen muhtemelen kukla bir devlet başkanı var. yukarda bahsettiğim maddi yardım, kurulan azov taburları vs. putin ile bu oligark arasında iyi polis kötü polis oyunu bile olabilir. adam zaten israilde yaşıyormuş ve yahudiymiş haliyle ( ya ne olacağıdı ki ) . güya en ukrayna yanlısı oligarkmış ama mesela abd kaynakları tam tersini düşündüğü için gayet temkinliler.

  şahsi kanaatim, ukraynada putin in rızası olmadan kuş bile uçamaz. komedyeni seçen halkın orta vadede yarraklara yan basmış olma ihtimali düze çıkma ihtimallerinden çok daha yüksek.
17 entry daha

hesabın var mı? giriş yap