şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
 • sezar.
  senden yaklaşık 2100 yıl sonra , hayatını, yaptıklarını ve doğru ile yanlışlarını değerlendirme fırsatım var. bu kadar halkının içinden gelen ve halkı için büyük zaferlere, kazanımlara imza atan bir lider olacağın ve bir diktatöre dönüşeceğin, rodos'a giderken, ege denizinde korsanlar tarafından esir alındığında, bir esir'in aksine, korsanlara dikleşip ve senin için istenen 20 talent'lik fidyeyi küçümsediğinde belliymiş. hani korsanlara demişsin'ya, “hayvanlar, ben yirmi talentlik bir esir miyim? yakaladığınıza iyi bakın, size elli talent getirteceğim ve elinizden kurtulduğumda göreceksiniz, hepinizi astıracağım!” ve sonunda dediğini yaptın. antalya açıklarında yakaladığın, seni esir alan korsanları, bergama'da çarmıha gerdin. işte bizim bildiğimiz sezar o zaman ortaya çıkmış.
  yıllar içinde, zaferlerin ve rütbelerin birbirini kovaladı. roma'da, terhis olan askerlerinle beraber, fakir vatandaşlarına da toprak dağıtarak, büyüklüğünü ve sana olan sevgiyi perçinledin. halkını ve askerlerini ölümüne kendine bağladın. bu bağlılık seni zaferden zafere koşturdu değil'mi sezar.
  o kadar çok zafer kazandın ki, kazandıkların sana yetmez oldu. iskender'i okudun, örnek aldın. dünyayı fethetmeyi hayel ettin. fakat kendi kurduğun düzende, kendine verdiğin yetkilerin bile sana az geldi. ne nil'in bereketli toprakları, ne mısır'ın zenginliği ve medeniyeti, ne roma'nın ihtişamı, ne akdeniz'in dinginliği, ne anadolu'nun cennet batı kıyıları, nede kleopatra'nın güzelliği sana yetmedi.
  başlangıçta bir halk adamıyken, aristokrat sınıfına girecek iken, yetkilerini aşırı artırıp, kendine diktatör yetkisi alman, sonunda seni tiranlığa kadar götürdü değil'mi sezar?
  her şeyi görmüştün fakat, diktatör olmanın sana olan sevgiyi düşmanlığa çevireceğini görememiş'tin. sonunda ilk biricik sevgilin, servilia caepionis'in oğlu brutus'un bıçağının ucunda can verdin. hırsının, zeka ve aklının önüne geçmesinin sonucu bu oldu. ruhun bile terk etti bedenini, ruhsuz bir şekilde, toprağın altında yapa yanlız kaldın.
  bu gün seni tanıyan dünyalılar, her zalime sezar ismini takıyor. yakıştı mı sezar? bu kadar çok başarın, kahramanlığın, bilgeliğin varken, sadece zalimliğin le anılman, yakıştı mı?

  meraklisina not.: babasi gaius julius dan dolayı julius ismini. doğumu sırasında annesinin karnını keserek çıkarmalarından dolayı da ''kesmek anlamına gelen,, cesar (sezar) ekini almıştır. günümüzde sezeryan doğumu olayının isim babasıdır. doğum esnasında anne aurelia cotta hayatını kaybetmistir. sezar, cicero nun da öğretmeni olan apollonius molo'dan da eğitim almış ve ayrıca iyi bir yazardır. öldürüldüğünde, yaşı 56 dır.
8 entry daha