1167 entry daha
 • öncelikle tanımımızı yaparak çizgi roman referanslarına girmeden görevimizi yerine getirelim.

  tanım: 2008 yılından itibaren başlayan ve 22 film ile ömrünü tamamlayan "infinity saga" marvel serüveninin son ve en müthiş filmi.

  gerçekten marvel'in 21 film boyunca sürdürdüğü net bir çizgisi vardı ve artık bu çizginin sonunu getirmeliydi. yapabileceği en muhteşem, en epik şekilde noktayı koyduğu konusunda sanırım hem fikirizdir. daha iyisini yapabilir miydi diye düşünüyorum. belki yapabilirdi ama kendi çizdiği çizginin sonunu ancak bu kadar mükemmel getirebilirdi. evet insanlar içinden yine bir dark knigt değil bir lotr değil diyebilirler ancak onların yönetmenleri, çizgileri, her şeyleri marvel'den farklıydı. marvel 2008 yılında ne ise, 2019 yılında da aynısını sürdürdü ve bunu en duygusal en epik şekilde bitirdi.

  şimdi gelelim çizgi roman referanslarına ve haliyle ağır spoiler kısımlarına;

  --- spoiler ---

  - benim en ama en sevdiğim referansların başında gelen howard stark'ın şöförünü oynayan kişiydi. marvel bir ara agent carter dizisi yapmıştı hatırlıyorsanız? 2 sezon sürmüştü ve orada genç howard stark'ı dominic cooper canlandırmış, şöförü jarvis'i ise james d'arcy canlandırmıştı. diziyi izleyenler bilir james'in jarvis'i çok sevilen bir karakter olmuştu. onu 70'lı yıllarda hala howard'ın şöförlüğünü yapıyor olarak görmek beni cidden çok mutlu etti. çünkü marvel dizi ve filmleri he ne kadar aynı evrende olsa bile birbirlerine dokunmamaya özen gösteriyorlardı. bu bağlantı ile ilk kez çok net bir şekilde birbirlerine bağlamış oldular. harikasın marvel!

  - 22 filmlik serinin en epik sahnesini ise yine burada izledik. evet captain sonunda layıklığını gösterdi ve mjolniri taşıdı. aslında bu durumu ben thor'un ölümüne ramak kala mjolnir'in biraz da çaresizlikten ve evreni kurtarabilmek adına kendi kararını alarak kaptanı seçtiğini düşünüyorum. yani thor'un ölüme ramak kalmadan önce kaptan tekrar kaldırmaya çalışsaydı belki yine yerinden oynatabilir ama kaldıramazdı. yani biraz mecburi, biraz kaptanın müthiş özverisi ve gerçekten layık olma unvanına erişmesi ile mjolnir'in yeni sahibi oldu. çizgi romanlarda da "fear itself" eventi sırasında kaptan aynı şekilde mjolnir'i kaldırıp "avengers assemble" demişliği var.

  - cap'in kalkanının kırılması biz age of ultron filminde tony'nin korkulu rüyasında görmüştük. o sahnenin gerçekleşmesi ise tony'nin korkularının ne kadar doğru ve haklı olduğunu gösterdi.

  - captain'in asansör sahnesini winter soldier'dan hatırlıyorsunuzdur. aynı sahne bir kez daha farklı şartlarda gerçekleşti ancak bu sahnenin asıl önemi bu değildi. çizgi romanlarda 2016 yılında "secret empire" adı altında bir event yaşanmıştı. burada kaptan amerika herkesi şok edecek şekilde "hail hydra" demiş ve tüm çizgi roman severleri sinirden köpürmüştü. çünkü bu söz, kaptan'ın varlığı ile tamamen ters düşen bir durumdu. bunu filmde kullanmaları sadece tesseract'ı alabilmek için olmuş bile olsa bu detayı atlamamaları müthişti. zaten sinema seyircisi bunu anladığı an alkışı kopardı.

  - robert redford ise winter soldier filmindeki görevi ile yeniden karşımızdaydı.

  - yeni kaptan amerika tıpkı çizgi romanlarda olduğu gibi falcon sam oldu. ben bucky'e geçeceğini düşünüyordum hatta keşke öyle olsaydı ancak yapacak bir şey yok.

  - yaşlı steve rogers'ı çizgi roman severler bilir. onu kaptan amerika yapan serumu vücudundan çıkarıldığı ve yaşlı haline döndüğü hikaye mevcut. savaştan çok geri planda akıl hocası olarak avengers'ı yönetmişliği var. kim bilir belki ilerideki filmlerde yine rogers'ı bu pozisyonda bulabiliriz. pardon, amerika'nın poposunu.

  - falcon&winter soldier disney+ dizisi geleceği açıklanmıştı. artık orada sam'in kaptan olma sürecini ve sonunda kostümünü giyeceğini ön görebiliriz.

  - steve ile peggy'nin dansında çalan şarkıyı merak ediyorsanız ismi "it's been a long, long time"

  - tıpkı gamora gibi loki de tesseract'ı 2012 yılında alıp kaçarak günümüze gelmiş olması muhtemel. yani loki tv serisi için de bir yol açılmış oldu.

  - peter parker'ın geri dönüşü ile sonsuzluk eldivenini saklayıp kaçırması bir oldu. bu sırada ise yardımına captain marvel yetişti. tanışma anları bana anında çizgi romanlarda birbirlerinden hoşlanıp çıkmaya başladıkları sayıyı getirdi. tabi filmlerde peter hala çocuk olduğu için bu ihtimal pek yok ama cap. marvel'in flörtöz bakışlarından dolayı bir gün neden olmasın diyelim.

  - stan lee cameousunu atlamayalım. 70'lı yıllarda gençliğini tüm serseriliği ile yaşarken izledik ve bir kez daha saygıyla andık üstadı.

  - filmin başında bir terapi grubu vardı. o terapi grubundaki kişilerden biri filmin yönetmeni joe russo, diğeri ise thanos'un çizgi roman yaratıcısı jim starlin idi.

  - ve son olarak elbette 2008 yılında "ben iron man'im" sloganı ile başlayan süreç yine aynı söz ve evrenin kaderi değişerek bitmiş oldu. tony stark'ın ölümü hem oyunculuk açısından hem sahne çekimi açısından muhteşemdi. o çaresizlik, bir şey söylemeye çabalarken vücudun buna izin vermemesi.. tam bir ölüm anıydı ve kahramanlara yakışır şekilde tony stark/robert downey jr. marvel evrenine veda etmiş oldu. cenaze sahnesinde ise tüm süper kahramanlarla birlikte iron man 3'teki ufak çocuk bile cenazeye gelmişti. hiçbir detayın atlanmamış olması bu vedanın anlamını kat ve kat arttırdı.

  --- spoiler ---

  benim aklıma gelenler bu kadar oldu. belki aklıma geldikçe veya sizin önerileriniz ile editlerim.

  her şey için teşekkürler marvel!
1353 entry daha
hesabın var mı? giriş yap