şükela:  tümü | bugün
776 entry daha
 • aralarındaki organik bağ pek bilinmeyen iki güzide kulubün karşılaştırılması.

  19.yy'ın son yıllarında istanbul futbolla tanışır. ingilizler ve rumlar çeşitli isimler altında futbol oynarlar. bu sayede futbolla tanışan türkler, kendi takımlarını kurmak isterler ama abdülhamit'in istibdat döneminin katı kuralları buna izin vermez. çünkü ayaklanmalardan ödü kopan abdülhamit, on on beş tane adamın bir araya gelerek kurduğu örgütlere, potansiyel başkaldırı gözüyle bakar. fakat türkler takım kuramazken, ingilizler, rumlar osmanlı çayırlarında doyasıya futbol oynarlar. türkler bir çare olarak ingilizce bir isimle bir takım kurmaya karar verirler.

  ilk türk futbol takımı black stocking fc, fuat hüsnü kayacan ve reşat danyal bey öncülüğünde kurulur. 1899'da dillendirilen fikir 1901'de eyleme geçer. kulüp resmen kurulur. 8 kasım 1901'de takım ilk maçına çıkar. ancak maalesef bu ilk maç, black stocking fc'nin aynı zamanda son maçı da olur. papazın çayırı'nda yani bugünkü şükrü saraçoğlu stadı'nın bulunduğu yerde oynanan maçı moda rum fk'ya 5-1 kaybeden black stocking fc kulubünün oyuncuları maçtan sonra apar topar tutuklanırlar. yıldız sarayı'na ulaşan bir jurnalde takımın kurucularından reşat danyal bey'in örgütleşmek için takımı kurduğu belirtilir. reşat danyal bey tahran'a sürülür, black stocking fc mazi olur.

  fenerbahçe tarihinde black stocking'e değinilir. çünkü kadıköy'deki ilk türk takımı black stocking'tir. kadıköy halihazırda istanbul'da futbolun merkezidir. black stocking'in kapatılmasından sonra takımın kurucularından fuat hüsnü bey, bobby takma adıyla yeni kurulan cadi-keuy fc'ye geçer. black stocking'in kurucusu fuat hüsnü bey galatasaray divan üyesi olmak birlikte, 1909-11 arasındaki üç şampiyonlukta galatasaray forması giyer. ancak futbolu bıraktıktan sonra altı yıl fenerbahçe'de teknik direktörlük yapar. fenerbahçe ve galatasaray'ı birbirine bağlayan öğelerden biridir.

  1904 yılında henry pears ve james lafontaine, constantinople football league'i kurarlar. lig dört takımlıdır:

  moda fc, hms ımogene fc, elpis fc, and cadi-keuy fc.

  abdülhamit baskısı zamanla zayıflar. 1905 yılında ali sami bey ve arkadaşları bir futbol takımı kurmaya karar verirler. galatasaray 1906-07 sezonunda lige ilk kez katılır ve tek türk takım hüviyetindedir. galatasaray, beş takımlı ligi 4.sırada tamamlar. ertesi yıl galatasaray liseli birkaç isim ve kadıköy'de halihazırda futbola dair girişimleri olan birkaç zat bir başka türk takımını kurma girişiminde bulunurlar. istanbul futbolunun merkezi olan kadıköy'de kurulur bu takım, ismi de fenerbahçe olur.

  enteresan bir bilgidir ki, galatasaray 1906-1907 sezonunda cadi-koey fc ile oynadığı iki maçı da çok farklı kaybeder. 11-0 ve 8-0. bunun akabinde fenerbahçe'nin kurulmuş olması ve kurucu isimlerin arasında galatasaray kökenli isimlerin de olması insana "acaba fenerbahçe, cadi-koey fc'yi baltalamak için mi kuruldu?" diye düşündürtüyor. zira üst üste iki sezon şampiyon olan cadi-koey fc, fenerbahçe'nin kurulmasının ardından bir daha şampiyon olamıyor. fenerbahçe kurulduktan sonra galatasaray üç sezon üst üste şampiyon oluyor. 1909, 1910 ve 1911. fakat hemen ardından fenerbahçe iki sezon üst üste şampiyon oluyor. ingiliz ve rum takımları bir bir kapanıyor. serencebey'de jimnastik yapan gençlerin futbola geçişi ise biraz zaman alıyor. onların katılmasının ardından, genç cumhuriyetle birlikte futbolumuzun üç büyükleri oluşuyor.
426 entry daha