şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1268 entry daha
 • 2019 itibariyle "yea zaten al-sat kaybettirir, küçük al-satçıyı tükürüğünde boğarlar. uzun vadeli yatırım yapacaksın" diyenler hangi alternatif evrenden bildiriyorlar merak ettirdi.

  türkiye sizce hala geleceğine yatırım yapılabilecek bir ülke mi?

  17 yıllık türkiye'yi bitirme iktidarı amacına gün be gün ulaşıyor.
  - tarım bitti. hayvancılık bitti.
  - otomotiv bitiyor.
  - sanayi yatırımları bitiyor.
  - turizm her sene bir öncekine kıyasla daha kalitesiz daha harcamayan daha fakir yabancı turiste şükür eder hale geldi. bütün koylar bir bir imara açılıyor. rant için heryer yandaşlara yağmalattırılıyor. kültür eserlerinin restorasyonları özellikle bir daha turist çekmesin diye yapılıyor.
  - ve inşaat.. sonra bankacılık.. takip edecek.

  çünkü en başta hukuk bitti. hukuğun adaletin olmadığı yerde o ülkeyi kalkındıracak yatırım yapılmaz. özellikle büyük kapital isteyen ve riski fazla olan sanayi yatırımı yapılmaz.

  eğitim sistemi iflas ettirildi. her nesil bir öncekinden daha da donanımsız geliyor. bizzat öğrencilerimde görüyorum. demokrasi bitti (halkın özellikle cahil bırakıldığı ve daha kötüsü yaygın haber alma kanallarına iktidar tarafından el konulduğu, muhalefetin akılalmaz baskılara maruz kaldığı ülkede demokrasi fiilen bitmiştir).

  ülke afgan, pako, ıraklı, suriyeli.. göçmenlerin cirit attığı bir yol geçen hanına çevriliyor özellikle. hiç alışık olmadığımız mikroplar kol geziyor. bu göçmenlerin tc vatandaşlık sayıları ve nüfusa göre oranları arttıkça gittikçe daha da yaşanmaz bir yer olacak yurdun dört yanı. belki iç savaşa bile götürebilecek tehlikeler.

  ysk'dan istanbul belediye seçimlerini yeniletme kararını çıkartırlarsa bütün dünyaya "bizde demokrasi falan yok, herkes bunu böyle bilsin" diye bağırmış olacaklar iyice. o zaman türkiye cds primleri 600e mi uçar ne olur kim bilir....

  hadi tüm bu gelecek projeksiyonunu bir kenara koyalım. son bir yılki rakamlara bakınca gerçekten hala borsa istanbul'dan temettü emekliliği ihtimali kaldı mı? bu sene yılların "temettü hissesi" diye bilinen kaç hisse ne kadar temettü verebildi? bazıları hiç veremedi diye biliyorum.

  özetle hala 90lardaymış gibi "uzun vadeli yatırım yapacaksın" diye sayıklayanlar çok ezbere konuşuyor.

  edit: mesajdan geldi

  sadece temettü değil 1980ler ve 1990larda endeksin enflasyonun 2-3 katı arttığını düşünürsen şu anki durum felaket.

  2002de usd 1 lirayken borsa 10bine inmişti. şu an neredeyse o hale geldik.

  https://tr.tradingview.com/…d/bist:xu100/fx:usdtry/
  https://snag.gy/rilmwy.jpg
73 entry daha