şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • tam adı gorillas in the mist: the story of dian fossey olan film. klişe bir hikayesi olsa da insanı ağlatabilen bir filmmiş kendisi.
    goriller ve afrika'daki insanlar arasındaki seçimi goriller olarak yapmış bir kadının öyküsü. zira bir birleriyle çatışan iki grup bu. hadi goril ticaretini ve öldürülmelerini geçtim, fakirliklerinden bir parça da kurtulabilmek için en azından bu bölgeye turist çekmeleri gerkmektedir. fakat dian'ın gorillere olan sevgisi öylesine aşmıştır ki bunu bile kabullenmez. filmde bu çelilşkiye de değinilmiş fakat duygusal yapıyı bozmamak için olsa gerek biraz üsütün körü geçilmiş. fakat suçun yine beyaz adam* da olduğunun altı çizilmesine rağmen, afrika'daki kabile üyeleri de bir nevi canavarlaştırılmıştır.
    diğer yandan, filmde hep kendi seçimlerini erkeklere bağlı olmdan yapmış güçlü kadınlar görüyoruz ki bu açıdan takdir edilesi. fotoğrafçı sevgilisini ne kadar sevse de onun teklifine karşı çıkması ve gorillerin bulunduğu yerde yaşamaya ne pahsına olursa olsun devam etmesi sevindirici. kötüler hep erkekler: ticaretini de yapan, öldüren de onlar. gorillere şefkatle yaklaşan, afrika coğrafyasını seven ve onla barışık yaşayanlar da hep kadınlar. gerçi filmin sonlarına doğru dian biraz tırlatıp erkekleşiyor, erkek dünyasına karşı çıkabilmek için ama bu da kabul edilebilir geldi bana.
2 entry daha