şükela:  tümü | bugün
18 entry daha
 • evrende en çok sayıda bulunan ve en küçük çapa sahip yıldız türüdür. yüzey sıcaklıkları görece olarak düşük olduğu için kırmızıya yakın bir renkte görünürler. buradan bir görüntüsüne ulaşılabilir. tüm yıldızlar gibi red dwarf yani kızıl cüceler de hidrojeni bir füzyon tepkimesi ile helyuma dönüştürmek suretiyle yaşam enerjilerini karşılarlar. ancak kızıl cücelerde hidrojen ve helyum sürekli sirkülasyon halinde olduğundan diğer yıldızlara göre bu füzyon hızı oldukça düşüktür ki bu sayede enerjilerini ekonomik kullanabilirler ve ömürleri diğer yıldızlara göre çok uzundur. güneşimizin boyutlarındaki yıldızların ortalama 10 milyar yıl yaşadığını düşünürsek, bir kızıl cücenin enerjisi onu trilyonlarca yıl yaşatabilir. evrenin yaşı ise sadece 13.8 milyar olduğu için kızıl yıldızların evrendeki son yıldızlar olacağı tahmin edilmektedir. bilim insanları dünyamıza yakın çevrede bulunan her otuz yıldızdan yirmisinin kızıl cüce olduğunu öne sürse de, kızıl cüceleri dünyadan çıplak gözle görmek imkansızdır. bunun en büyük sebebi ise yukarıda bahsettiğim füzyon tepkimelerinin çok yavaş olması. daha az yakıt tüketiyorlar, daha az ışıma yapıyorlar ancak bu sayede daha sönük oluyorlar ve daha uzun yaşıyorlar. ağırlıkları, güneşin ağırlığının yüzde sekizi ile yüzde ellisi arasında değişmektedir. uzun ömrü ve yörüngesinde kütlesi dünyanınkine yakın, su bulunduran gezegenler bulundurması, bu gezegenlerde tektonik faaliyetlerin bulunması, kızıl cüceleri evrenin başka köşelerinde yaşamı sorgulayan bilim adamları tarafından oldukça popüler bir hale getirmiştir.
  burada küçük bir videosu da mevcuttur.

  bir kızıl cüce olan, karasteristik olarak güneşimize benzeyen ve ikiz yıldızı olarak nitelendirilen hd186302 isimli yıldız hakkında da üç numaralı kaynaktan daha ayrıntılı bilgi alabilrisiniz.

  buradan da hızlı kızıl cüce turuna katılıp, kızıl cüceler hakkında en temel on bilgiyi öğrenebilirsiniz. öyle çok aydınlanmazsınız ama ne bileyim ortamlarda havanız olur.*

  kaynaklar:
  1
  2
  3
  4

  edit: uyarı geldi. sen 3 milyar, milyon sen, bu parayı ne yaptın dediler. sayılar güncellendi. @tmx e teşekkürler.