şükela:  tümü | bugün
424 entry daha
 • bu filmi izledikten sonra konuşulacak konu sinemanin nasıl çekilmiş olduğu, kimin çekmiş olduğu, oyuncuların kim olduğu, ne denli iyi oyuncu oldukları filan olmamalıydı bence. burada konuşmamız gereken, "bu filmde anlatılmak istenen ne?" sorusu. bunca insan neden bir araya gelip, masa başına oturup böyle bir senaryo ortaya çıkarmış (ya da yaşanan gerçekleri aktarmış), neden saatlerce pratik yapıp böylesine rahatsız edici bir eser ortaya çıkarmış olabilir? bu soruyu kendisine sormaktan korkanlar, ya da sorup da cevabın ne çıkacağından korkanlar hemen (ve hiç farkında bile olmadan) savunma mekanizmalarına sığınmış ve filmi komik, saçma, kalitesiz, realiteden uzak filan bulmuşlar. ben kimyasal kullanmıyorum ki o yüzden verilmek istenen mesaj beni ilgilendirmez ben sanat kısmıyla ilginiyorum diyenleri duyar gibiyim...

  birilerinin bu filmin içeriğini konuşmak yerine niteliğini eleştirmeleri, oluk oluk kan akan birinin kanıyla cama yazmış olduğu "yardm" yazısını kritik etmelerinden farksız bence. "daha güzel yazamamış mığğğ...", "yardm değil yardım olacak", "hayır hayır yardım edin olacak", " renk kırmızı değil mavi olmalıydı" gibisinden, aşırı absürt, aşırı konu dışı.

  öte yandan düşünüyorum da ben mi fazla ciddiye alıyorum? neden sadece ben insanlık adına bu kadar endişeliyim? dışarıda bir yerde cidden denetim altında değilken çok fazla saçmalayan yetişkin görünümlü deli var.

  filmde de olan ana şey bir araya gelip, mantıklı düşünmeyi bırakıp kendilerini duygulara ve hazlara bırakmalarıydı. gerçek hayatta belki haz ve duyguları bastırmakta çook başarılıyız ama kimyasal kullanan ile kimyasal kullanmayan yetişkinlerde bir ortak nokta var ki o da bireysel mantıktan yoksun olmak (çoğu zaman sürü psikolojisi ile hareket etmek veya daha beteri iç sesini dinlemeyi bırakıp otomatik-alışkanlıklara kontrolü devretmek). kimyasal kullanınca sürüsel mantık da kalmıyor. ki, bu bir derece iyi çünkü yeteri kadar zekiysen sürüden ayrılıp onları kendi saçmalıkları içinde bırakıp doğal seleksiyonu yeniden devreye sokmuş oluyorsun (fazla nietzchevari olmadım inş...)

  oh shit kendim sorup kendim cevaplamisim... bu yüzden kimse müdahele etmiyip kendi hallerinde bırakıyor

  edit: noktalama işaretleri. ve son parafraf
182 entry daha