şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
  • kilise'de dört adet bronz at heykeli vardır. heykeller asıl olarak dört at tarafından çekilen, quadriga olarak tanımlanan ve zafer törenlerinde kullanılan at arabasının bir parçasıdır. heykeller 1204 yılında düzenlenen dördüncü haçlı seferi sırasında konstantinopolis'ten yağmalanarak venedik'e getirilmiş, san marco bazilikası girişinin üst kısmına monte edilmiştir. fransız devrim savaşları döneminde 1797 yılında napolyon bonapart tarafından venedik'ten alınan heykeller paris'e götürülse de napolyon savaşlarının 1815 yılında sona ermesiyle yeniden venedik'e iade edilmiştir. günümüzde heykeller hava kirliliğinden etkilenmemeleri için bazilikanın içinde koruma altındadır. bazilikanın üzerindeki heykeller asıl heykellerin replikalarıdır.

    heykeller klasik antik döneme aittir ve mö 4. yüzyılda yaşamış olan antik yunan heykeltraşı lysippos tarafından yapıldığı düşünülmektedir. bir diğer bakış açısına göre heykeller ms 2 ila 3. yüzyıllar arasında yapılmıştır. heykellerin doğu roma başkenti olan konstantinopolis'te yapılmış olma ihtimali de bulunmaktadır.

    heykeller genel olarak bronz olarak adlandırılsa da yapılan kimyasal analizler sonucunda hammaddesinin %96.67 oranında bakır içerdiği ortaya konmuştur. yüksek bakır oranı heykellerin yaklaşık olarak 1200–1300 °c derecede şekillendirildiğini düşündürmektedir. heykellerde cıva kullanılarak yaldızlı etki verilmiştir.

    heykellerin ana kaidesiyle beraber günümüzde sultanahmet meydanı olarak bilenen hipodrom'da yer aldığı düşünülür. heykeller 1204 yılında düzenlenen dördüncü haçlı seferi sırasında konstantinopolis'te yer almaktaydı. kentin yağmalanmasının ardından heykeller dük enrico dandolo emriyle venedik'e getirilmiştir. 1254 yılında san marco bazilikası ön cephesindeki teras kısmına yerleştirilmiştir.

    1797 yılında napolyon bonapart tarafından venedik'ten alınan heykeller paris'e götürülmüş ve arc de triomphe adlı zafer takının tasarımında kullanılmıştır. napolyon savaşlarının 1815 yılında fransa'nın mağlubiyetiyle sona ermesiyle yeniden venedik'e iade edilmiştir. heykeller waterloo muharebesi'nde savaşmış olan ve bizzat avusturya imparatoru tarafından seçilen yüzbaşı dumaresq eşliğinde venedik'e götürülmüştür. heykeller 1980'li yıllara kadar yerleri değişmeden kalmıştır. günümüzde hava kirliliğinden etkilenmemeleri için bazilikanın içinde koruma altındadır. bazilikanın üzerindeki heykeller asıl heykellerin replikalarıdır.