şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
 • kitleleri yönledirmek isteyenler için bulunmaz kolaylık. milliyetçilik gibi.
  bir de din ile milliyetçiliği endoktrinasyon yöntemleri* ile sentezlersen yeme de yanında yat. bir çeşit devlet dini oluştur ve sefilleri güzelce güt..

  "japon devleti şinto dinini yeniden icat etti. geleneksel şintoizm her köy ve tapınağın kendi makbul ruhları ve yerel adetlerinin olduğu, çeşitli tanrı, ruh ve hayaletlere animizm çerçevesinde inanılan karman çorman bir dindi. 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında japon devleti şintoizm'in resmi bir versiyonunu yaratıp insanları çoğu yerel gelenekten caydırdı. söz konusu "devlet şinto'su" japon seçkinlerin avrupalı emperyalistlerden öğrendiği oldukça çağdaş millet ve ırk fikirleriyle iç içe geçmişti. budizm, konfüçyüsçülük ve feodal samurayların inanç sistemindeki devlete sadakati güçlendirebilecek unsurlar da karışıma katıldı. tüm bunlara ek olarak, devlet şinto'sunun en mühim ilkesi doğrudan güneş tanrıçası amaterasu'nun soyundan geldiği kabul edilen ve yaşayan bir tanrıdan aşağı sayılmayan japon imparatorunun ilahlaştırılmasıydı. **
  ilk bakışta yeniyle eskinin bu tuhaf karışımı hızlandırılmış modernizasyon yolunda ilerleyen bir devlet için son derece yersiz bir tercih gibi görünüyordu. yaşayan tanrı? animizm? feodal inanç sistemi? kulağa modern bir sanayileşmiş güçten ziyade neolitik bir kabile gibi geliyor.
  ama inanılmaz bir şekilde işe yaradı. japonlar nefes kesen bir hızla modernleşip aynı süreçte devlete fanatik bir bağlılık geliştirdi.
  günümüzde pek çok hükümet bilerek ya da bilmeyerek japon örneğini uyguluyor. modernitenin evrensel araç ve yapılarını benimserken kendilerine has millet kimliğini korumak adına geleneksel dinlere başvuruyorlar. devlet şinto'sunun rolü daha düşük ya da yüksek dozlarda rusya'da ortodoks hıristiyanlık, polonya' da katoliklik, iran'da şiilik, suudi arabistan'da vahhabilik, israil'de yahudilik tarafından oynanıyor. bir din ne denli arkaik görünürse görünsün, neredeyse her daim bir nebze yaratıcılık ve yeniden yorumlamayla son teknoloji ürünü cihazlar ve en sofistike çağdaş kurumlarla aynı potada eritilebilir." yuval noah harari - 21 lessons for the 21st century

  (bkz: milliyetçileşmeyi dindarlaşmak sanan insan)
  (bkz: juche/#89967092)
1 entry daha