şükela:  tümü | bugün
76 entry daha
 • uçuşa hazırsanız başlıyorum:

  öncelikle pirince koyulan su miktarı kullandığınız pirincin kalitesine ve pişirme yönteminize göre değişir. o yüzden ortaya çıkan varyasyonları tek tek irdeliyelim.

  iyi bir pilav için kaliteli pirinç şarttır. piyasada en çok baldo ve osmancık pirinç türleri ile karşılaşırsınız. son yıllarda pilavlık pirinç adı altında farklı türde pirinçler de raflarda mevcut. tabiki iyi bir pilav için ilk tercih baldo olmalı (baldonun kilosu olmuş 15 tl, nereye tercih ediyoruz!)

  eğer pirincinizi ıslatıyorsanız suyunuz ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. iki uç noktadaki su sıcaklığı pirinç tanelerini kıracağı için parmağınızın girebildiği su derecesi pirinci ıslatmak için kafidir. pirinç tanelerinin kırılmasını önlemek için de mutlaka bir fiske tuz atılmalı ve ıslattığınız kabın ağzını mutlaka kapatmalısınız. ben şiddetle pilavı ıslatarak yapmanızı tavsiye ediyorum. çünkü ıslattığınız pirincin nişastası kendini saldığı için lapa olasılığını minimuma düşürmüş olursunuz. yine tanelerin kırılmasını önleme amaçlı olarak pirinç taneleri yıkanırken su ne sıcak ne de çok soğuk olmalı. pirincin nişastası (sudaki beyazlık) gidene kadar da yıkamaya devam edilmelidir.

  eğer pirinç çeşidi olarak baldo kullanıyorsanız oran (buradaki ölçü kahveci su bardağıdır) 1:1,5'tur. osmancık ise 1:1'dir. bu ölçüleri kullandığınız zaman su miktarı pirinç tanelerinin üzerinde olmalıdır (~3 mm). baktınız gözünüze az geldi, azıcık daha sıcak su ilave edebilirsiniz (as soon as possible).
  eğer pirinci kavurarak pilav yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey pirinci yine ılık ve bol suyla yıkamak. diğer bir husus da pirinç taneleri birbirinden ayrılana dek kavurmak. sonrasındaki sıcak su miktarı maalesef göz kararı olmak zorunda. su seviyesi osmancık pirinç için 1-1,5 cm üzerinde, baldo için 2 cm üzerinde olmalı. hem lapa olasılığının yüksek olması hem de nişastanın çok fazla gitmemiş olmasından dolayı bu yöntemi çok tercih etmiyorum (ki pilavın lapa olmasının nedeni nişasta fazlalığıdır) ama vakit yoksa mecburen yapıyorum.

  püf noktaları gelsin:

  -pilav asla karışmaz. suyunu çektiğini gördüğünüz an altı kısılır ve max 5-7 dakika bu şekilde pişirilir. sonrasında tencere üzerine (kapak altına) bir bez ya da kağıt havlu konularak oluşan nemin pilavın üzerine düşmesini engellemiş olursunuz.
  -tuz mutlaka suyu ilavesiyle birlikte konulmalıdır, sonrasında pilavı karıştıramayacağınız için sorun yaşatabilir.
  -pirinçlerinizin parlak görünmesi için kaynama suyuna 3-4 damla limon ilave edebilirsiniz.
  -bazı süserler bulyon filan yazmışlar ama sanırım bulyonun ne denli kanserojen bir madde olduğundan haberleri yok sanırım. tamamen (bkz: msg) tuzundan oluşmuş bir şeyden bahsediliyor. kullanmayın, kullandırtmayın!
  -tavuk suyu ya da et suyu kullacaklar yukarıdaki aynı ölçüleri kullanabilirler. ancak sadece et ya da tavuk suyu kullanıldığında pilavın ağır olduğu kanaatindeyim. o yüzden bunları suyla seyrelterek kullanıyorum.

  şimdilik benden bu kadar, aklıma ekstra şeyler gelirse editlerim yine.

  afiyet olsun!
52 entry daha