şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1181 entry daha
 • bakın harbi gerizekalısınız. ciddi söylüyorum bunu. hani bir kitap için bir dizi için bu söylenmez ama siz de hakediyorsunuz.

  baştan saralım.

  dany ;tahtın varisi olarak targanyenları görüyor. ilk varis de abisi olacak gerizekalı. sonra ne oluyor, ısıya dayanıklı olduğunu keşfediyor ve kafasında bir targaryen ateşte yanmaz fikri uyanıyor. kocası, abisinin kafasına erimiş altını geçirince bu fikir netleşiyor. ne diyor orada " o bir ejdarha değildi "

  sonra dany ablamız kendisini yakıyor. evet öyle dümdüz yakıyor, siz kendinizi nasıl mallığa vuruyorsanız dany de kendisini yakıyor. ne oluyor? hop yanmayan bir insan, üzerine 3 adet ejdarhasıyla.

  şimdi kendisini yakan biri için 8 yıl sonra delirdi deniliyor. gerizekalı mısınız acaba? akıllı birinin yapacağı bir iş olarak mı gözüküyor kendisini yakma eylemi? ki sonradan bir kere daha kendisini yakma eylemi var. jon denilen hiçbir şey bilmeyen kişilik bilindiği üzere yanan bir arkadaş. hani dany nin gözünde ejderha değil, dolayısıyla tahtın varisi de değil.

  teknik olarak kendisini yakan birinin bir şehri yakması neden size aşırı bir eylem olarak gözüküyor?

  şimdi gelelim öze?

  tyrion ne dedi? şehri yakma. ben halledeceğim. halledebildi mi ? hayır

  jon ne dedi? gidelim bir konuşalım, ak gezen götürelim, peşimizden gelir. geldi mi? hayır.

  şimdi gerek tyrion gerek jon un planları boşa çıkmış, cersei , dany nin gücünü keşfetmiş, gözlemlemiş. kendince tedbir almış.

  peki sonra ne olmuş, dany, bir kraliçeye yakışan şekilde önce ejdarhalarıyla jon gerizekalısı ve arkadaşlarını ak gelenlerden kurtarmış, bir ejderhasını bu uğurda feda etmiş. sonra da tüm ordusu ile kışyarına savaşa gelmiş. büyük savaşa. ne ile karşılaşmış? bu kadar asker getirdin , yiyeceğiniz var mı diye soran bir sansa ile. hayır orada sikse kimse bir şey diyemez. jon da öyle sus pus oturuyor.
  sonra babasını öldüren jamie , cersie savaşa gelmiyor diyor, dany, tyrion ve jon un hatrına affediyor.

  sur'un ötesinden gelen dev olmazsa sikimi kışyarını alabilecek olan sansa, dany den kuzey krallığını istiyor, öyle rica da değil. emri vaki. hani savaş çıksa 15 dk dayanamayacak kışyarında yapıyor bunu, dany ne yapıyor sineye çekiyor. sonra jon geliyor diyor ki ben bilmem kim targaryen. dany kibarlık için kimseye söyleme diyor da susuyor, savaş arefesinde; be amin oğlu, senin o sikik kardeşin ne yarağıma yaradı da şimdi çıkmış delil diye söylüyorsun da diyebilirdi, gerçi hafiften ima etti ama ısrarcı olmadı.

  büyük savaşta tüm ordusu en ön cephede savaşıyor, ejderhalar on binlerce gezeni yakıyor ve savaş kazanılıyor ama savaşı kazanan arya , yine ses etmiyor my quen tamam diyor arya savaşı kazandı. hadi gidelim diyor hop sansa çıkıp diyor ki kuzey yorgun; sikme de sabaha bırak

  dany nin hatası önce kışyarını yakmamış olmasıswh

  yola çıkıyor
  jon, kardeşleriyle konuşuyor
  tyrion varys ile konuşuyor
  dönen dolabın haddi var hesabı yok
  tyrion, jamie yi serbest bırakıyor

  falan filan

  sonra dany neden şehri yaktı.

  çünkü asıl ordusu kuzeyde büyük darbe almıştı, kendi ordusunun sayısı baya azalmıştı. jon'un askeri gücüne ve tyrion un diplomatik hamlelerine güvenmiyordu, biri ihanet edebilirdi diğeri de ablası ile abisinin güvenliği peşindeydi.dany'e göre . buna rağmen az bir kuvvet ile gidip teslim ol çağrısı yaptı ama cevap olarak en yakın danışmanının kellesi gitti , başına ödül koyduğu tyrionu öldürmeyen cersei danışmanın kellesini düşünmeden aldı. bu şartlar da gerek jon gerek tyrion a güvenmek için bir nedeni yoktu o da kendi silahını kullandı

  şimdi dany i öldürecekler dizide, nasıl öldürecekler sinsice. çünkü meydan okuma da yapamazlar. analarını siker dragon sonra da çıkıp burada ahlak dersi veriyorlar

  dany nin babası deliydi de jon un babası çok mu temizdi? öz babası milletin karısına göz dikip diyarı savaşa soktu.

  hepimiz biliyoruz ki o tahtın tek varisi var o da dany. köleleri çarmıha gerenleri çarmıha gerdiği gün haketti bu unvanı

  en büyük hatası night king ile evlenmemek.

  götün sıkışca yetiş dany, işler düzelince kusura bakma dany

  westeros ovası kancık yuvası. yakılması gerekiyordu yakıldı

  ccc dracarys ccc
444 entry daha