38197 entry daha
 • game of thrones neden ve nasıl bozdu? buyrun sohbete...

  hikayenin en başından başlıyorum arkadaşlar. olay david benioff adlı orospu çocuğunun, grrm dedemizin “game of thrones” adlı kitabını okumasıyla başlıyor. benioff, jaime lannister’ın bran’ı pencereden itip sakat bıraktığı kısıma bayılıyor ve üniversiteden arkadaşı olan bir diğer orospu çocuğu d.b. weiss’e telefon ediyor ve bu kitabı okuması gerektiğini, bu kitaptan bir dizi yapabileceklerini belirtiyor. weiss kitabı 2 gün içinde bitiriyor ve arkadaşı benioff’u geri arıyor.
  böylece ikili bu kitaptan bir dizi yaratma fikrine iyiden iyiye ısınıyor. ilk olarak kitabın yazarı george martin dede ile görüşüp durumu anlatıyorlar. bu görüşme 4 saat sürüyor, görüşmenin sonunda george dede bu iki gerizekalıya, “jon snow’un annesi kimdir?” şeklinde bir test sorusu da soruyor. neyse bizim mallar testi geçiyor tabi.
  daha sonra ise hbo ile görüşmeler başlıyor. bu görüşmelerim detaylarını bilemiyoruz tabi. belki hbo, grrm ile dizi devam ettiği sürece yeni kitap çıkarma diye bir antlaşma yapmış olabilir.
  neyse efendim başlıyor dizimiz. başlarda harika gidiyor tabi. o tarih kokan sahnelerden, kaliteli repliklerden vs bunu anlıyorsunuz. george dedenin usta kalemi ve bizim sığırların çalışkanlığıyla ortaya harika bir dizi çıkıyor.

  sezonlar birbirini izliyor ve 6.sezona geliniyor. artık dizi, çıkarılmış kitapları işledi ve yeni kitapları ele alacak. işte zurnanın zırt dediği yer burası. çünkü bu noktada george dede dizide öldürülen fakat kitaplarında yaşayan karakterleri bahane göstererek yeni çıkacak kitaplarının diziye uyarlanamayacağını söylüyor. senaryodaki aktif görevinden ayrılıyor, hikayenin temel hatlarıyla nasıl sona ereceğini anlatıp diziyi resmen bizim gerizekalılara bırakıyor.
  zaten 5.sezondan sonraki repliklere bakıldığında, senaryoya george dedenin kaleminin değmediği çok açık.
  dediğim gibi, 6.sezonla birlikte hikayeyi tamamen d&d devralıyor ve uyarlanacak kitap olmadığı için götlerinden sallamasyon sahneler çekiyor. dizinin asıl sıçışı da burda başlıyor. george martin yeni kitaplarıyla ilgilenmek için inzivaya çekilmişken, bizim gerizekalılar diziyi batırdıkça batırıyor.

  7.sezona geliyoruz. aslında d&d diziyi 7.sezonda bitirmek istiyor. çünkü tıkandıklarını biliyorlar ve adeta tadında bırakmak istiyorlar çünkü kendilerine çeşitli platformlardan çeşitli teklifler geliyor ve bunları değerlendirmek istiyorlar. george dede şahsi görüşü olarak daha fazla sezon çekilmesini istiyor, hbo kesenin ağzını açıyor yeter ki çekin diyor ancak d&d geri adım atmıyor. 7.sezonu 7 bölüm yaparak 6 bölümlük bir sezon daha yapma fikrine razı oluyorlar ve böylece toplamda 13 bölümlük bir final sezonu yapıyorlar. dizinin son sıçışı, final sezonunun bölünmesiyle burda gerçekleşiyor çünkü d&d 6 bölümlük bir 8.sezon yaparak çok yanlış bir karar veriyor, dengeyi tutturamıyor ve hemen her şeyi 6 bölüme sığdırmaya çalışıyor. bu da dizinin sıçtıktan sonraki sıvama bölümü oluyor.

  8.sezona geliyoruz. yaşayanlar ve ölüler arasındaki savaş, demir taht mücadelesi, jon snow’un gerçek kimliği gibi pek çok konu var ancak bunları anlatmak için sadece 6 bölüm var. ve en önemlisi tüm bunları layığıyla anlatacak grrm gibi bir efsane yok. istediğin kadar zeki ve yetenekli ol, bu hikayeyi onun kadar iyi anlatamazsın. hele d&d isen hiç anlatamazsın. dediğim gibi bizimkiler çeşitli teklifler almış. artık başka şeyler çekmek istiyor. kafalar karışık. kitaplar bitti, ellerinin altında kaynak kalmadı. zaten sallamasyona geçmişlerdi iyice uçuyolar. ve sonuç olarak özenilmemiş, üzerine detaylıca düşünülmemiş bir sezon yazıyorlar.
  bir efsaneyi böylece katletmiş oluyolar.
4245 entry daha