şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bugün açılan ve öğretmenlerimize yönelik kabul edilemez bir ithamda bulunan başlık kapatılmış, söz konusu başlığı açan yazar sözlük'ten uçurulmuştur.

  ekşi sözlük, yürüdükleri zorlu ve onurlu yolda her daim öğretmenlerimizin yanındadır. bu tür ithamlarda bulunan söylemlerin ekşi sözlük'te barındırılmasının hiçbir şekilde mümkün olmayacağını paylaşmak isteriz.
 • 492 entry daha
  • yahu bir de bu yapılan öğretmenliğe değil fahişeliğe büyük hakarettir. yani öğretmenlik kötü bir şey olduğundan değil, fahişelikle bir tutulmasına öğretmenler tarafından tepki gösterilmesinden dolayı. galiba başlık öğretmenlikle fahişeliğin farkı olmaması şeklinde açılmış ki bu farkı olmaması ifadesi elbette tam olarak gerçeği yansıtmıyor. tabii ki öğretmenlikle fahişelik arasında fark var. çevirmenlikle fahişelik arasında da fark var ama benzerlik de var. öğretmenlerin kendi meslekleri fahişeliğe benzetildi diye yaygara koparması fahişeliğe hakarettir. hadi biz dile yerleşti diye umursamazca orospu çocuğu vb. küfürleri hakaret olarak kullanıyoruz ama ara sıra yeri geldikçe orospuları tenzih ediyoruz, orospuluk kötü bir şey olduğundan değil ama ağız alışkanlığından bu şekilde konuştuğumuzu söylüyoruz. öğretmenlerin yaptığının böyle bir açıklaması da olamaz, zira ortada edilen bir hakaret de yok.

   ben çevirmenim. çevirmenlik de fahişeliğe benzer, pek çok ortak yönü vardır. mesela ikisi de para için çalışır. ikisi de bedensel ve zihinsel efor sarf eder. ikisinin de sabır eşiği yüksek olmalıdır. ben iki mesleğin erbabına da saygı duyuyorum. bunlar gerçektir, durum tespitidir, bunda gücenecek bir şey varsa mesleğinizin fahişelikle ortak yönlerinin olması değil emeğinizin sömürülmesidir.

   hayatımda gördüğüm en kötü, en rezil, en anlamsız, en popülist, en yararsız ekşi sözlük açıklaması yapılmış dün bu konu hakkında. kabul edilemez ithammış. fahişeleri sahipsiz buldunuz saldırın tabii, kimin kimi neyle itham ettiği ortada. kaldı ki hadi diyelim siz fahişeleri yaptığınız açıklamayla dolaylı yoldan onursuzlukla itham ediyorsunuz, sansür uygulamak nedir? yönetim olarak kendi pozisyonunu ortaya koyman elbette anlaşılır. onu ayrıca eleştiririz. ama sen türkiye'nin özgür düşünme ve tartışmayı savunduğu iddiasıyla bu kadar yaygınlaşabilmiş sosyal platformusun. beğenmediğin fikirlerin kendi bünyende barınmasını engelleyerek mi savunuyorsun özgürlükçülüğü?

   hayır ben de demiyorum ki her şey her koşulda serbest olmalı. zaten aklı başında olup da böyle bir orman kanunu sisteminin hakimiyetini savunacak insan sayısı pek azdır, veya belki de yoktur. ancak ortada herhangi bir tehdit yokken, fiziksel şiddete teşvik yokken, başka bir ayrıştırma veya aşağılama yokken böyle yersiz bir yasağa başvurmak, hele ki bunu twitter'da çoğunluk teşkil eden bir kitlenin sesi yüksek çıkıyor diye yapmak, dolaylı bir linç kültürüne boyun eğmek bu platformun şimdiye kadar savunduğu ve yaydığı tüm kavramların altını oymak, kendi değerlerini ayaklar altına almak demektir. ben 14 yaşından beri sözlük okuruyum, 2003'ten beri sözlük'te sözlük yönetimi tarafından gerçekleştirildiğine şahit olduğum en rezil uygulama budur. sözlük alternatifsizliğinin keyfini yönetimde umursamaz davranarak sürmektedir. çekidüzen verilmeyişiyle de feci bir istikamette ilerlemektedir. içinde bulunulan durum son derece üzücüdür.
  81 entry daha