şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • arkadaş, sana güvenen ve seni takip eden kişi için kullanılır. ortak hedefe seninle yürüyene yandaş, senin güvendiğin ve takip ettiğin kişiye önder diyoruz. bu tanımlar, anlamları bi hayli esnetilerek sosyal ilişki halinde bulunulan partneri statülemek ve bunu diğer insanlara belirtmek için kullanılır.

  dost ise yine ikili ilişkilerdeki muhatabın statüsünü belirlemek ve aynı zamanda bundan sonra da etrafa belirtmek için kullanılsada, anlam olarak içinde başka bir şeyler daha barındırır. sanki ailenden biridir ama ama gel gör ki aslında kan bağınız yoktur. sevmediğin huyların, yediğin kazıkların bile olsa artık o çizgi aşılmıştır, yapılacak bir şey yoktur. o artık senin manevi kardeşindir.

  bu şu anlama gelmiyor tabi ki; insanlar sırlarını dostlarıyla paylaşırlar, arkadaşları ile o kadar çok şey paylaşmazlar. hayır, bence tam aksine, çoğumuzun sırlarını ya da gizli yönlerini arkadaşlarımızla daha çok paylaştığımızı düşünüyorum. ne var ki zaten dost, o sırların ve gizli yönlerin çoktan içine girmiştir, içindedir.

  aşk meşk işlerine benzeyecek olursak eğer;
  dost, karın/kocan gibiyken, arkadaş takıkmalık ya da tek gecelik ilişki gibi. arkadaşlığın doğası gereği en gizli yönlerini açabiliyorsun. çünkü er ya da geç hayatından çıkacağını biliyorsun. uysallık seviyen, ilişkinin potansiyel süresi ile orantılı. ama dostlukta başka tür bi sevgi mevcut. dediğim gibi aile sevgisine yakın bi sevgi kesinlikle. gizli yönlerini açıp açmamakla ilgili bir sorunun yok. o yüzden bir insan sırlarını arkadaşları ile daha yoğun paylaşabilir.

  boktan ama böyle sanırım.

  edit: ekleme
4 entry daha