şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1625 entry daha
 • 4. sezonu gelmeden önce şöyle kısa bir araştırma yaptım. rick and morty tam olarak nasıl başladı? nasıl yazıyorlar? arka taraf nasıl çalışıyor? rick tam olarak ne içiyor gibi soruları merak ettim araştırdım ve animasyonun kendisi kadar ilginç şeylerle karşılaştım.

  görselleri ve videoları ile daha estetik bir okuma için: tıktık

  --- spoiler ---

  rick and morty’nin çıkış noktası back to the future’daki doc brown ve marty mcfly’dır. yapımcılar justin roiland ve dan harmon 2006’da buradan yola çıkarak the real adventures of doc & mharti adında bir program yapmış ve bunu geliştirerek çeşitli kanallara satmaya çalışmışlar. adult swim kabul edene kadar fox da dahil bir sürü kanaldan red cevabı yemişler.
  **
  rick and morty ne kadar karmaşık bir dizi olsa da ilk bölümünü yazmaları sadece 6 saatlerini almış.
  **
  bunun sebebi ise bir itirafta yatıyor. hani dizilerin ya da filmlerin izleyeceğimiz şeyi özetleyen bir cümlesi olur ya da bir hikaye gidişatı vardır. rick and morty’de böyle bir şey yok. justin roiland ve dan harmon hiçbir hikaye belirlemeden, ne yapacaklarını düşünmeden kafalarına göre takılıyorlar.
  **
  dizinin yapımcılarının aslında bir sürü farklı fikirleri varmış ama çoğunu gerçekleştirememişler. bunlardan biri de her bölüm dünyayı yok etmek. gerçi bilemeyiz. belki diğer evrenlerde dünyalar sürekli yok oluyordur.
  **
  yapımcılar dizinin prömiyerini ınstagram’da 109 tane 15 saniyelik videoyla yaptılar.
  **
  justin roiland ve dan harmon da dizinin bu kadar tutacağını düşünmemişlerdi. öyle ki 2016’da olası bir uzun metraj film için şimdiden söz aldılar. rick and morty’yi sinemada izlemek de ayrı bir güzel olur.
  **
  aynı zamanda ekip ileride tek espri dahi olmayan aşırı karanlık bir bölüm de yapmak istiyor.
  **
  dizinin popülaritesi o kadar çabuk yayıldı ki başka dizilere de bulaşmaya başladılar. the simpsons’ın kültleşmiş açılıştaki koltuklarına rick and morty de konuk olmuştur.
  **
  aynı zamanda carls jr. rick and morty’nin olduğu bir reklam yapmıştır.
  **
  dizinin bizce en ilginç bilinmeyeni rick ve morty’yi de justin roiland’ın seslendirmesi. adult swim en başta bu duruma sıcak bakmasa da justin roiland’ın ısrarı ve ikili seslendirmeyi başarılı bir şekilde gerçekleştirmesinden ötürü izin vermek zorunda kaldılar.
  **
  ailenin babası jerry normalde oldukça düzgün ve ciddi bir karakter olacakmış fakat kendisini seslendiren chris parnell’in sesi o kadar eğlenceliymiş ki karakteri salak yapmaya karar vermişler.
  **
  bu arada jerry’yi seslendirmek için breaking bad’in efsanesi bryan cranston da denemelere katılmış.
  **
  ne kadar ortada bir metin olsa da justin roiland, rick’i seslendirirken doğaçlama yapıyor. bu doğaçlamada söylediklerini de beğenirlerse dizide kullanıyorlar.
  **
  bu doğaçlamalardan biri de rick’in geğirmesi. aslında geğirmek hiç planda yoktu. 2006 yılında yaptıkları the real adventures of doc & mharti seslendirmelerinde justin roiland’ın yanlışlıkla geğirmesi ve ekibin bunu beğenmesi sonucu geğirmeleri bol bol eklemeye başlamışlar.

  doğaçlama örneğini görmek isteyenler için: video

  geğirme demişken. rick’in içtiği şeyin ne olduğunu kimse bilmiyor. içtiği şey hakkında onlarca teori olmasına karşın yapımcıların dediğine göre içinde ne olduğunu asla öğrenemeyeceğiz. bunun sebebi de kendilerinin de bilmiyor olması.
  **
  dizinin efsane şarkısı get schwifty, justin roiland’ın çocukken yazdığı bir şarkı. belli.
  **
  rick and morty yapılmış en manyak dizilerden biri olabilir. aynı zamanda en farklı dizilerden biri. öyle ki rick, 4. duvar denen şeyi kırmış bulunmakta. rick, bizim onu izlediğimizi ve kendisinin bir çizgi filmde olduğunun büyük ihtimal farkında.
  **
  rick gerçekten de soru işaretleri oluşturan bir karakter. bunlarda biri de: niye morty’ye bu kadar takıntılı? teoriye göre rick, kendi morty’sinin ölümüne sebep oldu ve başka bir morty bulabilmek için farklı bir evrene geçti. dizinin ilk bölümünde rick’in eve 1 ay önce 20 yıl aradan sonra geldiğini öğreniyoruz. rick’in ailesini ciddiye almamasının sebebi büyük ihtimal dizide gördüğümüz ailenin kendi ailesi olmaması. rick, sırf kendine başka bir morty bulmak için izlediğimiz evrene geçiyor. gene teoriye göre close rick-counters of the rick kind bölümünde gördüğümüz kötü morty, rick’in esas morty’si olabilir.
  **
  aynı bölümde rick konseyinde rick’lerin taktığı rozetler gerçekten var ve yazar ekibi bu rozetleri kullanıyor. sizde rozet istiyorsanız amazon’da satılıyor.
  **
  ekip demişken: 2. sezon 3. bölümde unity’nin dizi ekibi olarak göründüğü bir sahne mevcut.
  --- spoiler ---
1546 entry daha
hesabın var mı? giriş yap