şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
 • yaptıkları efsane hareketin sinyallerini şu röportajlarıyla da veren harika izlandalılar.
  muhabir soruyor: farklı bir hareket yapmayı planlıyor musunuz?
  cevap: politik olmadan buna cevap vermek zor. dürüst cevap vermek istiyorum. şartlar elverirse yapacağız.

  helal olsun. boşuna endüstriyel metal, techno punk sevmedik dedirtiyor.

  haklarında biraz bilgi:
  israil'in başkenti tel aviv'de düzenlenecek 64. eurovision şarkı yarışmasının en merak edilen performansı, izlanda'yı temsil edecek kapitalizm karşıtı ve bdsm (hakimiyet, itaat, sadizm ve mazoşizm) tekno-punk müzik grubu hatiri'ninki olacak gibi görünüyor. grup, 3'ü de okul arkadaşı olan klemens hannigan, matthías tryggvi haraldson ve einar stéfansson'dan oluşuyor.

  baştan aşağı deri ve metal kıyafetleri, maskeleri, punk çivili takıları ve zincirleri ile dikkat çeken grup kendilerini "bdsm tekno-distopyan sanat performansçıları" olarak niteliyor.

  bdsm, kişinin fiziksel ve psikolojik acı ve aşağılanmayı yaşamaktan cinsel haz aldığı, karşılıklı teslimiyet ve baskınlığa dayanan ilişkiler ya da bir çeşit "köle-efendi" oyunu olarak niteleniyor.

  hatiri ayrıca eurovision'ın "performanslarda siyasi mesaj yok" kuralını delebileceğinin sinyalini vererek ev sahibi ülke israil'i kızdırmaya başladı bile.

  grup, yarışmaya katılmalarının bir sebebinin de israil'in filistin politikalarına dikkat çekmek olduğunu söylüyor.

  bbc newsbeat'e konuşan grubun solisti matthias haraldsson da, "eurovision gibi barış ve birlikten doğmuş bir yarışmanın, israil gibi çatışma ve ayrışmanın olduğu bir ülkede yapılmasını absürdt buluyoruz" diyor.

  tel aviv'de gazetecilere konuşan grup, "filistin'in işgaline son verildiğini ve barışın geldiğini görmeyi elbette umuyoruz" açıklamasında da bulundu.

  "nefret galip gelecek"
  grup, 3'ü de okul arkadaşı olan klemens hannigan, matthías tryggvi haraldson ve einar stéfansson'dan oluşuyor.

  performanslar grafik tasarımcılar, koreograflar ve yetenekli dansçılar sayesinde "ses ve videonun bir araya geldiği kolektif bir performansa" dönüşüyor.

  hatari, eurovision'da "hate will prevail" (nefret galip gelecek) isimli şarkıyla yarışacak.

  ancak izlanda'da grubun yarışmaya katılmasına tepki gösterenler de var. bazıları hatari'nin yarışmayı boykot etmemesini eleştiriyor. hatari'nin sahne alarak "nefret" mesajını daha da yaymaktan başka filistinliler'e destek olmak için de hiçbir şey yapmadığını söylüyor.
  newsbeat'e konuşan grup, yarışmanın kurallarına uyarak siyasi mesaj veren bir performans düzenlemekten kaçınacaklarını, ancak bu fırsatı gündemi israil-filistin gerilimine çekmek için de kullanacaklarını belirtiyor.

  kaynak

  love is forever ve hate will prevail'in aynı sahnede olması, love is forever'in değil hate will prevail'in mesajının daha barışçıl ve keskin olması harika bir ironi değil de nedir?

  bir tane de ingilizce haber bırakalım haklarında.

  başka bir röportajları

  trollemeleri
22 entry daha