şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
71 entry daha
 • olaya sadece bir ticaret savaşı olarak bakmamak gerekir. eğer öyle olsa en başta samsungu harcardı abd. ama konu güneykore değil, kuzey kore.

  çin kuzey koreye kıtalararası balistik füze sistemi ve nükleer başlıklar verdi. kuzey kore üzerinden abd'yi tehdit ediyor. bak bizim oğlan deli, keser vallaha demeye getiriyor. bugün kuzey kore nükleer başlıklı füzeyi ateşlediğinde abd nin haberi bile olmuyor. uzaya çıkıp ses hızının 4 katına yükselerek abd ye düştüğünde o sistemi görecek radar olsa bile vuracak füze yok. kaldı ki başlık havada 5 parçaya bölünüyor. hangi parçayı vuracaksın?

  yani abd'nin kuzey koreyi tek alt etme yöntemi ani ve etkili bir saldırı olacaktır. ama niye yapsın? trump kim jong un'un ayağına gitti anlaşmaya adam siklemedi bile.

  olayın bu tarafı çin'e esas gıcık oldukları taraf.

  ikinci olarak çin, dünyaya çok muntazam bir üretim imkanı sundu. dişleriyle tırnaklarıyla bugünlere geldiler. bir hayli teknoloji hırsızlığı yaptı burası sorun değil. esas sorun abd ye karşı çok fiyat kırmasıydı. olayı daha iyi anlamak isteyen steve jobs belgeseline bakabilir. iphone prototipi çalıp internette satışa çıkaran taylandlı mühendisin şüpheli intiharı özet gibidir.

  bu durumda huawei bitecek, nokia'nın bitme sebebi ortada, yeterince uygulama da vardı hatta symbian fena os değildi. microsof çuvalladi ya mobil sektörde microsoft. olmadı. bir çok markayı satın aldılar durum ortada. yazılımda zayıf çin'in başarı şansı yok. kaç tane uygulama geliştirebilecek coderlara kaç dolar dağıtabilecek ne kadar reklam alabilecek ortada.

  bir de şunu söyleyeyim, baskıcı ve kölelik sistemini benimsemiş asya ülkelerinde yaratıcılık yoktur. bireysel zeka olabilir, çin eğitimde de devrim yapmış olabilir, ama mao'dan sonda başa gelen ve çin i bugünlere taşıyan deng gibi insanlara çektirdikleri ortada. adamlar binlerce yıldır sıçan gibi yaşamışlar. hadi en lightları olan japonya bir uçtu o rüyanın da sonuna gelindi. çinden de birşey beklemiyorum ben. tutuculuğun ve itliğin yüceldiği ülkelerde yaratıcılık olmaz.aklıma bir ülke daha geliyor böyle bir bok olamayacak

  neyse efendim mevzu o değil. çin haddini aştı. ıpek yolunu bulan, yüzlerce yıl avrupaya ticaret öğreten o tecrübeli kültür ticarette yaş tahtaya bastı. ayarsız işlere girişti. politik durum da malum. son pek iyi değil.
396 entry daha