şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
2600 entry daha
 • transit yolcu olarak beni hiç yormamış ve hatta rahat ettirmiştir. bu havalimanının amacı da budur. tek sıkıntı; transit olmayan yolcuya atatürk hava limanını kapatarak burayı kullanmaları için zorunlu kılmalarıdır.

  havalimanı geniş, ferah. oturma yerleri çok rahat ancak hem oturacak yerler az hem de kumaş olduğundan dolayı şimdiden çay, kahve lekesi olmuş bile. o kadar para harcandı; yazık.
  yönlendirmeler çok iyi. tabelalar çok ve sık bir şekilde konmuş. “çok büyük çok yürüme var” diyenleri copenhag havalimanını görmelerini rica ediyorum. bence istanbul havalimanı gayet kolay. belki de benim kapım kolaydaydı (lol).
  bununla birlikte türk hava yollarının uygulamasını indirip harita ile kapınızı bulma seçeneğiniz var.
  -uçuş numaranızı ve gideceğiniz tarihi yazın
  -kalkış ve varış zamanı; gecikme olup olmadığı ve hangi kapıya gitmeniz gerektiği yazıyor. “d9” yazıyor mesela. ona tıklayın. harita çıkıyor ve “git” tuşuna basın. en yakın olduğunuz mağazayı yazın ve işte sizi google map gibi yönlendirecek bir uygulama oluyor.

  -etrafı gezip ne var ne yok bakınırken yabancı birçok yolcunun şaşkın bir şekilde etrafın fotoğrafını çektiğini gördüm. çünkü yanar döner ışıklar, görsel ekranlar dikkat çekici. kocaman, lüks bir alışveriş merkezi olarak tasarlanmış diyorlar ama bence times meydanı gibiydi aslında. havaalanı yolcularının alışveriş alışkanlığı ile ilgili bir makale okumuştum. havaalanlarında o ülkeye ait, geleneksel ürünlerin satışının öneminden bahsediyordu. istanbul havaalanında “old bazaar” isimli genişçe bir dükkan oluşturmuşlar. türkiye’ye özgü şeyler satılıyor. tarzı güzel olmuş.

  teknik bilgileri, lokasyonun uygun olup olmadığını bilemem. çed’in raporları güvenlik açısından kaygı uyandırıyor. öteki yandan, atatürk havaalanı dış hatlar kısmı çok sıkışık ve kalabalıktı. istanbul havaalanının büyüklüğü bu anlamda beni mutlu etti. yurtiçinde kullanma zorunluluğunu değiştirip, yurtiçi uçuşlara atatürk havaalanını açarlarsa bence yapılma amacını karşılayacaktır.
1689 entry daha