şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • bu oyunu 4 ay oynayıp, bırakmış, oyun hakkında çok tecrübeli biri olarak burada tecrübelerimi paylaşayım ki, oyunu oynamak isteyen insanlara rehber olsun.

  bu oyunu merak etme ve oynama sebebim, strateji oyunlarına olan merakımdır. yanlız aradığım strateji oyunları da 'civilization', 'rise of nations' 'age of empires' tarzlarında. öyle zombili, fantastik, yaratıklı falan strateji oyunları benim hiç tarzım değil. senelerce civilization serisini ta 2. serisinden en son çıkan civilization 6'nın ek paketi olan 'gathering storm'a kadar oynamış bir insanım. medeniyetler olmalı, roma imparatorluğu, yunanistan, çin, japonya, babil, mısır, kartaca gibi değişik medeniyetler ve özel kabiliyetleri ve askerleri olmalı.

  neyse uzatmayalım.

  dedim ki, belki mobil bir oyun vardır böyle, oynarım ederim, hem telefon da sürekli yanımda olur, bakarım, takip ederim falan diyerekten,

  telefonda google play store'da 'acaba aradığım tarzda bir oyun var mıdır' diye aramaya başladım ve bu oyunu gördüm.

  ben bu oyunu oynamaya başladığım zamanlarda ismi 'rise of civilizations' idi. sonra isim değişikliğine gitti.

  neyse...

  öncelikle oyunda medeniyetler olmasına rağmen, her medeniyet her komutanı kullanabiliyor. bir 'roma' yı seçtim diyelim. japon 'kusunoki', 'ispanyol 'pelagius' ve saire falan kullanabiliyorsun. hoşuma gitmedi.
  oyunun benim yukarıda bahsetmiş olduğum 'civilization', 'age of empires' gibi oyunlar ile uzaktan yakından alakası yok. benim gibi fazla zamanı olmayan, bir oturum oyna, sonra kalk tarzında olan insanlar hiç bulaşmasınlar. o kadar çok zaman alıyor ki, bıraktığınız zaman tüy gibi hafiflediğinizi fark ediyorsunuz.

  oyun inanılmaz para talep eden, aç gözlü bir oyun. ego tatmini yapmak isteyen insanlar parayı basıp, kısa sürede sizi yirmiye katlayabilir. o insanlar ile sidik yarışı yapmanız mümkün değil. psikolojide temel yaklaşımlardan biri olan 'güçlü olma arzusu' bu kıçı kırık oyunda kendini çok bariz bir şekilde belli ediyor. yine izlenimlerimden yola çıkarak, psikolojik olarak yaklaşmak istiyorum, bu oyuna devasa paralar yatıran insanlar, muhtemelen özel hayatlarındaki sıkıntılarını üzerlerinden atmak ve gerçek hayatta elde edemedikleri tatmin duygularını bu oyunda hissetmek istiyorlar.

  nedir bu duygular:

  'saygı duyulma duygusu'
  'korkulan bir figür olma duygusu'
  'aranan, gücüne, yardımına ihtiyaç duyulan biri olma duygusu'
  'söz sahibi olan, sözüne ihtiyaç duyulan bir insan olma duygusu'

  çok üzücü gerçekten. üzücü diyorum, şundan dolayı diyorum,
  çoğu insanın dahi bilmediği, ismi telaffuz edildiğinde bile ne olduğu hakkında en ufak bir fikir sahibi olamayacak, gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bir oyuna bu kadar büyük paralar yatırarak, insanların yukarıda saydığım duyguları tatmin etme yoluna gitmeleri çok çok yazık.

  ben, bu insanların, ceplerini boşaltacak böyle bir oyunda tatmin olma yoluna gitmeleri yerine farklı şekillerde kendilerine yönelmeleri gerektiğine inanıyorum.

  velhasıl kelam, oyun üreticisini tebrik ediyorum. insanların temel psikolojilerini çok iyi analiz etmiş ve bu çatlaklardan faydalanarak, ceplerine hortum koymuşcasına paralarını emmeyi çok iyi başarmış.

  ben para harcamadım, hayatta da harcamam.
  harcamazsanız ne olur? hiç bir şey olmaz. oyunda bir iddianız olmaz, amacınız olmaz. öyle 'oyuna gir çık' döner olay. her şey tamamen rutine döner.

  son bir husus daha eklemek istiyorum:
  oyunda sürekli dönüp dolaşıp aynı etkinlikler olur. ve bu etkinliklerde 'kim daha çok para bayılırsa' (gerçek paradan bahsediyorum elbette, şu cüzdanınızda taşıdığınızdan :)' ismi tabelalarda yazar, herkes bunları görür, en büyük ödülleri alırlar. o derece sıkıcı bir oyundur.

  son olarak şahsi kanaatim olaraktan; kesinlikle tavsiye etmiyorum. bence hiç bulaşmayın. bulaşmışsanız da 'sigarayı bırakır' gibi bırakın.
106 entry daha