şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
4739 entry daha
 • ülkemizdeki siyasal islam tabiatı gereği, sistemine dahil olabilecek vasat insanlar ile devam eden bir yapı. öyle çok parlak, yüksek ahlaklı tiplerin barınması zor çünkü biat ve her taraftaki vasata tahammül gereği var. yani kişi seçiminde liyakatsizlik bu yapının bir şartı. yoksa sistem devam edemez.

  işte bu siyasal islam belediye harcamasından yapı izinlerine, büyük yatırımlardan küçük satın almalara kadar uzun süredir her alanda tam kontrol sahibi. günün birinde insanlar dökülüp kimlere ne rüşvetler verildiğini, kimlerin ne payları istediğini anlatırsa hepimiz biraz daha sahne arkasını anlayacağız. ülkenin tümünü ilgilendiren çok önemli bir konu bu ama çaresizlik kanıksandığı için toplumda tepki uyandırmıyor.

  günümüzü ilgilendiren tarafı... böyle sistematik kalitesizlik ekonomik krizi beraberinde getiriyor. dünya rekabet dünyası. insan 24 saatini çalışmanın yanı sıra, aile, trafik, beslenme, kişisel gelişim, stres atma gibi yerlerde harcıyor. elin oğlu bu vaktini bir türlü harcıyor, biz başka türlü harcıyoruz. rekabette geri kalıyoruz.

  diğer yandan haberler çıkıyor misal 100 kişilik kadroya 300 makam otomobili, kiralanmış, fiyatları da uçuk. resmen soyuluyoruz. birilerinin keyfine ve cebine aktarılan kaynaklar ile gereken yol, otopark yapılmıyor, gıda denetimi yapılmıyor, kültürel aktivite, eğitim kampanyası vb yapılmıyor. cebimizden para çıkıyor ama karşılığını almıyoruz çünkü paramız alenen çalınıyor. belediye böyleyse hükümet bütçesi kim bilir nasıldır dememek mümkün mü?

  işte kriz bu sebeple var. vasat insanlar mikro ve makro ölçekte kendileri ve ait oldukları sistem için iyi fakat ülkenin geri kalanı ve geleceğimiz için kötü kararlar veriyorlar.

  devir verimlilik devri, her gün geri kalıyoruz.

  bir gün ülkenin bütünü ve gelecek nesiller önemsendiğinde, temiz gıda, asgari harcama ile en çok fayda, doğru ve güvenilir bilgi gibi önceliklerimiz olur, isabetli kararlar ile düzelme yoluna gireriz.

  o güne kadar valör değiştirip doları tutmaya çalışırlar, swap piyasasını kurutup spekülasyonu engellerler, mambo cambo ile zaman kazanırlar kendilerince ama faizi arttıramazlar.

  faizin yüksek olması gerekiyorsa bir sebebi var. bu sebebi de ortadan kaldıramazlar. çünkü o zaman sistemleri devam edemez. hepsi birbirine bağlı.
3049 entry daha