şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • paris'e tarihindeki en büyük dönüşümü yaşatan, haussmann operasyonlarının ardındaki isim, vali baron georges-eugène haussmann ııı. napolyon'un has adamıdır.

    1852-1870 yılları arasında gerçekleştirilen istimlak çalışmalarında, imparator ııı. napolyon'da etkin bir rol oynar. şehir, 19. yüzyılın ikinci döneminde büyük dönüşümler geçirir. böylelikle kentin en büyük sorunlarından biri olan trafik ve kent merkezine ulaşım zorluğu giderilmiş olur.

    eski paris'teki trafik sorununun büyüklüğünü şöyle ifade edebiliriz: kent çevresinde yaşayanlar, gün içinde merkeze gittikleri takdirde akşam evlerine dönmekte ciddi sorunlar yaşardı. çok dar olan sokaklar herhangi bir toplumsal olayda barikat kurularak kapatılabilirdi. kral ıv. henri'de böyle bir sıkışıklık esnasında öldürülmüştü.

    haussmann, yıkım ve yol açma çalışmalarının ardındaki iki temel hedefinin ulaşımı rahatlatmak ve yeni yapılaşmalar için yer açmak olduğunu vurguladı. geniş caddelerin askeri önceliklerle açılmadığını, bunun ikincil bir önem teşkil ettiğini belirtti.

    baron haussmann görevde olduğu 20 sene içerisinde 70 cadde açtı. bu süre boyunca şehir tam anlamıyla şantiye haline geldi. kent, yoğun toz bulutu ve gürültüye mahkum oldu. fransa'ya çok pahalıya mal olan bu istimlaka ait borçlar, haussmann'ın 1870'te görevden alınmasından seneler sonra, ancak 1930'da kapatılabildi.
2 entry daha