şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • kamil özaydın şubat 1957'de istanbul'da doğdu. ilk gençlik yıllarından beri rock müziğe tutkundu. bu tutkunun planlarını liseden sonra uygulamaya başladı ve whisky'yi kurdu. basınla ve grup elemanlarıyla çalışmalar sıklaştı. bu dönemde söz ve besteleri yaratıp davul çalıyordu. yoğun çalışmalar grubu 1982 tepebaşı konserine taşıdı. bu, whisky'nin türkiye rock tarihinde gerçekleştirdiği birçok ilkin başlangıcıydı. 1984 yılında bass gitara geçti. türkiye'nin ilk hardrock sound'lu kaseti "babaanne"yi bu yıl çıkardı. müthiş bir sansasyondu. türk rock'ında büyük bir boşluk doluyordu.

  konserlerde, gazetelerde, dergilerde hep whisky vardı. "bak biz genciz" tek kanallı tv ekranında sürekli gösteriliyordu. rock'un önü whisky ile açılmıştı. bu canlılık 1987'ye kadar sürdü.

  gazi üniversiteri işletme fakültesi'ndeki eğitimini yarım bırakıp askere gitti. 1989'da kaldığı yerden hızla devam etti. elektro gitara geçti. söz yazarı ve yakın dostu ahmet dağaşan'la türkiye'nin ve whisky'nin ilk "guitar shop"unu açtı.

  1990'da evlendi. enstrumantal stüdyo kayıtlarını türkiye'nin ilk "drum shop"unun açılışı izledi. türkiye'de rock ile uğraşan biri ilk kez "gitar metodu" çıkarıyordu, yine kamil özaydın tarafından.

  yepyeni şarkısı "binnaz" herkesin dilindeydi. parçaya çekilen klipte, özellikle gerçek yanma sahneleriyle tehlike atlatması yurt içi ve yurtdışındaki medyada heyecan yarattı. grup tv'den ve konser sahnesinde aşağı inmiyordu. whisky mağazaları ticaretteki başarılarını ithalatla sürdürüyordu. 1992'de kamil özaydın rusya'da monomax rock grubunu türkiye'ye davet etti. ilk kez, biri yabancı biri türk iki rock grubu açıkhava tiyatrosu'nu titrettiler. whisky ikinci albüm çalışması için stüdyoya kapandı. ne yazık ki "ateş suyu" albümünün piyasaya çıkışını göremeden 17.5.1993 tarihinde ani bir beyin kanaması sonucu aramızdan ayrıldı.

  http://megamuzik.com/whisky/f_elemanlar.htm
11 entry daha