şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • üst üste 25. yılında da izleyeceğim, golden warriors - toronto raptors arasında oynanacak finaller. (94 finallerinden bu yana kaçmadı)

  bununla beraber ilk kez bir doğu batı finali izlemeyeceğiz, king in the north' un taç giymesinin ardından nba tarihinde ilk kez kuzey-güney finali izliyoruz :) kings landing'in sıcak havasına karşılık kuzeyde kendi krallığını ilan eden raptors, yüce hanedanla meydan savaşına çıkacak !!!

  geçen sene de tahmin yapıp tutturmuştum ama bu yıl daha zorlu, daha karmaşık bir nba final serisi bizi bekleyecek ki 2016'dan bu yana en rekabetçi seri olmasını bekliyorum.

  bir kere önce golden state warriors'un hakkını teslim etmek gerekir; nba tarihinde 1950'ler boston celtics'inden sonra üst üste 5 yıl kesintisiz final oynayan ilk ve tek takım!!! onlar üzerinden seriyi yorumlamak lazım çünkü favori -doğal olarak- kendileri.

  gsw çok ilginç bir paradoksun eşiğinde girecek maçlara. her zamanki gibi kevin durant üzerinden iso temelli basketbol + klasik gsw basketbolu şeklinde birbirine organik olarak eklemlenemeyen ama tartışmasız şekilde kazandıkları formül önlerinde duruyor. bu noktada ligin gördüğü en komplike savunmacı, en yıldırıcı isim karşısına çıkacak: kawhi leonard. kendisi durant'i "kimsenin durduramayacağı imkansız durant basketlerine" inirgemeye çok yakın. bundan kastımı anlatayım, diğer serilerde olduğu gibi durdurulamaz iso temelli oyunlar, durant'in topu eline alarak istediği gibi hücum edeceği seçenekleri %50 oranında kısıtlayacaktır kawhi. top çalmada da bir üstat. fizik olarak güçlü, thrash talklarla yılmayacak bir tasdikli winner!!! burada golden state devreye klasik pace and space basketbolunu ve klasik oyun şablonunu koymak durumunda. o zaman da iş -durant'in aslında hiç de benimsemediği ve bu şekilde asla oynamadığı- draymond green'in temel dişli olduğu basketbola dönecek. curry-klay-green basketbolunda hiç unutulmamalı ki temel başlangıç curry değil green'in top dolaştırması ve etkin top çevirmeyle şekilleniyor. toronto'da green'i durdurabilecek size da ve istekte isimler var. ancak kyle lowry'nin, danny green'in stephen curry ve klay thompson karşısında gerçekten yetersiz kalacakları da bir gerçek. ben finallerde durant'ten ziyade curry'nin öne çıkacağını düşünüyorum. ve çıkması gerektiğini de... tabii bu durum sonuç olarak off-season'da çok şeyin değişimine gebe. o da başka konu.

  toronto açısından bakarsak; en önemli skor tehditleri olan kawhi leonard hem durant hem green tarafından hırpalanacak bir isim. onu durdurmak tabii ki de imkansıza yakın ancak finallere gelmişken, bu seviyede kendisinin ne kadar yıpranabileceğini tahmin edersiniz. burada başta siakam olmak üzere lowry skor ve hücum açısından önemli görülse de asıl etkiyi yaratacak kişi varlığıyla hampton's five'ın yapısını değiştirecek kadar tehditkar duruyor: marc gasol. nba finallerine kadar karşılarında adam gibi bir pota altı oyuncusu görmemiş olan warriors karşısında onların canını en çok yakacak ismin -kawhi'dan sonra- gasol olacağını tahmin ediyorum. tempoyu düşürmeleri ve savunmada aşırı dirençli olmaları gerekiyor ki dengesiz hücumlarda kawhi-green-lowry'den 3 sayılar ve kolay sayılar bulsunlar.

  sonuç olarak ben iki takımın da deplasmanda 1'er maç kazanabileceği bir seri bekliyorum. sezon maçlarını düşünürseniz formda warriors'un süpürgeyi çıkarması bence imkansız. golden state'e karşı lowry-green-kawhi-siakam dörtlüsünün switch savunmasındaki başarısı hayati olacak. benim açımdan tartışmasız şekilde desteğim raptors'dan yana olacak çünkü kawhi leonard'ın "şanlı yürüyüşü" bu sezon play-off'ların en özel hikayesi oldu ve onun gibi bir isim bir yüzük daha hak ediyor. ayrıca sistem bug'larını bularak kurulmuş rekabete aykırı warriors'un yenilgisini izlemek de ayrı bir zevk verecek biz underdog severlere ama toplamda favorinin warrios olduğu da bir gerçek. 4-2 ya da 4-3 skorla seri biter. umuyorum raptors alır ama warriors bir adım önde.
103 entry daha

hesabın var mı? giriş yap