şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
830 entry daha
 • (bkz: #80493049)

  zamanında kendisine ilk söven kişilerden biri benim ama madem başımızda bırakın da adam işini yapsın be arkadaş. geçtiğimiz sezonki performansı tam bir fiyasko idi, kabul ama transfer başarısızlığının yanında geçtiğimiz sezona iki farklı açıdan da bakmak lazım;

  1- ali koç'un göreve gelmeden anlaştığı bir isim. ne comolli, ne cocu bu takımın başına getirilirken aziz'in kulübü batırıp gittiği henüz bilinmiyordu. 400 milyon euro sanılan borç çıktı 620 milyon euro, bütün gelirlerde, arsalarda ipotek var, kulübün kasasında tek kuruş para bırakılmamış, bas dost'lardan, wilshere'lardan bir anda düştük frey'lere. transfer işi ve stratejisi hazırlık gerektirir, bu adamlar göreve getirilirken muhtemelen sağlam paralar harcanarak güzel bir kadro kurma hayaliyle getirildiler ve sağlam oyuncuları kulübe çekebilmek için comolli gibi bağlantıları sağlam adamlar gerekli, görevi de buydu sanıyorum. ama para olmayınca ne oldu? strateji tamamen değişti, düşük fiyat skalasında oyuncular için herhangi bir hazırlık yapılmadığından dolayı düştük manajerlerin kucağına. menajer transferi her zaman risktir, menajer formda veya gözde oyuncuyu getirip fenerbahçe'ye teklif etmez zaten, alınan adamların geçmişine güvenildi belki tutar diye, tutmadı. yani comolli'ye çok sövüyoruz ama yumurtanın göte bir anda dayandığını gözardı ediyoruz, finansal kriz yaşanmasaydı performansı ne olurdu onu bilemiyoruz.

  2- hep kötü transferler yapıldığından bahsediyoruz, bunun tartışması yok, sonuç zaten ortada. ama hem comolli hem de ali koç'a öyle bir muamele yapılıyor ki sanki çöplere dünyanın parasını harcayıp kulübü batırdılar. yapılan transferlere tek tek bakalım;

  islam slimani - 1.5 milyon euro kiralama bedeli
  michael frey - 2.65 milyon euro
  sadık çiftpınar - 750bin euro + yiğithan
  miha zajc - 3.5 milyon euro + salih
  harun tekin - 2.75 milyon euro
  tolgay arslan - 3.2 milyon euro
  jailson - 4 milyon euro
  ferdi kadıoğlu - 1.4 milyon euro

  bunların dışında

  andre ayew - ücret yok
  victor moses - ücret yok
  diego reyes - ücret yok
  serdar aziz - ücret yok
  tolga ciğerci - ücret yok
  yassine benzia - ücret yok

  neresinden bakarsam bakayım, verilen para dahilinde zarar yazacak sadece iki adam görüyorum, onlar da slimani ve frey, toplam maliyetleri 4 milyon euro. frey'i 1 milyon'a satabileceğini düşünsen bu iki oyuncudan ettiğin zarar 3 milyon euro. ferdi cocu'nun özel isteğiyle, harun kova volkan'ın akıllara zarar performansı nedeniyle aciliyetten alındı, bunun dışında ne sadık, ne zajc, ne tolgay, ne jailson bugün satmaya kalksan ödenen bonservis bedelinin aşağısına gitmezler, hatta zajc için 7-8 milyon euro'lar konuşuluyor, en kötü senaryoda bu adamların satışından 3-5 milyon euro havada karada kar edersin ki bu da frey ile slimani'nin zararını karşılıyor. transfermarkt'tan bedavaya alınan serdar aziz ile diego reyes'in bedellerine baktığımda 5.5 milyon euro ediyor, hadi zararına satsan etsin sana 3.5- 4 milyon euro, onu da hadi sayayım oyunculara verilen imza parası gibi detaylara, en kötü ihtimalde bile bonservisten edilen herhangi bir zarar göremiyorum ortada. sevgili fenerbahçe taraftarı, bu gözler 7 milyon euro para verilip tek maç oynamadan bedavaya gönderilen krasic'ler, van persie'ler gördü, daha bu sene 7.5 milyon euro'ya alınan soldado'yu bedavaya bıraktık. bu kulübü batıran bonservislerden her sene edilen 20 milyon euro civarı zararlar oldu. tamam iyi bir kadromuz olmadı işin sonunda, çer çöp topladılar getirdiler ve başarısız olduk işin ayrı bir boyutu ama en azından alınan adamlardan bonservis zararına uğramadığımız ortada. ha yok efendim yıllık ücretler ne olacak? dünyanın en boş muhabbeti bu yıllık ücret muhabbetidir, çünkü hangi adamı getirirsen getir o yıllık ücreti zaten vereceksin belli kota dahilinde, hiçbir futbolcu babasının hayrına top oynamıyor. slimani 30 gol atsaydı 4.5 milyon euro'luk yıllık ücreti kimsenin gözüne gelmeyecekti ama atamadı, israf oldu, bu kadar basit. yillik ucretlerden tasarruf etme sansin yok ama senelerdir yapildigi gibi bonservis'ten zarar edip etmemek senin elinde, matematik edilmedigini gosteriyor.

  neden bırakın işlerini yapsınlar diyorum? bu sezon geçtiğimiz seneki gibi damdan düşme durumu yok ortada, finansal durum ve bütçe biliniyor, hocanın transfer raporu var, ihtiyaçlar ortada. ben demiyorum ki comolli'den beklentim çok yüksek, ama bu sezon çok daha sağlıklı bir ortam var ve ne başkanı, ne teknik adamı, ne yöneticiyi geçtiğimiz sezonun sağlıksız ortamıyla değerlendirip sallandırmak adil değil. bu sezon da gidip aynı bokları yesinler zaten kimse ne başkanı, ne comolli'yi yerinde tutamaz merak etmeyin, yeterince yıpratıldılar bu süreçte.
429 entry daha