şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • kurt cobain'in " seni öyle çok seviyorum ki midem bulanıyor."* dediği kadın. tobi öncelikle bir bateristti ama gitarda çalabiliyordu. kurt'un hayalinde, kendisinin kadın karşılığıydı. ilişkileri gizlilik içinde başladı. kurt onunla ilk kez yattığında hala tracy'yle yaşıyordu. kurt tobi ile olympia'lı grup "go team" de çalarken tanışmıştı. kurt, tobi'yle olan ilişkisinin her adımında bir özgüven mücadelesi verdi. kurt, 6 ay bile çıkmadıkları tobi ondan ayrılınca yıkıldı. içine kapandı, kendinden nefret etti. kendini müziğe ve resme verdi, bu acıyla şarkılar besteledi. bu yeni şarkılarda hiddet, pişmanlık, yakarış ve katıksız bir bunalım vardı. ayrılıklarını takip eden 4 ay boyunca kurt yarım düzine şarkı yazdı. bu unutulmaz eserlerin hepsi de tobi vail hakkındaydı.
    bunlardan ilki, onu geri kazanmayı umarak yazdığı aneurysmdi. ama bunu ummaktan kısa kısa süre sonra vazgeçti ve daha önce birçok bestecinin yaptığı gibi, şarkılarıyla içindeki derin üzüntüyü ifade etmeye çalıştı. bu şarkılardan birine önce "formula" adını verdi, sonra drain you şeklinde değiştirdi. "one baby to another said, "i'm lucky to have met you." şeklindeki dizelerde tobi'nin ona söylediği sözlerden alıntı yaptı. nakarattaki, " it is now my duty to completely drain you." dizesiyle de hem tobi'nin onun üzerindeki gücünü kabul etmiş oldu hem de onu itham etmiş oldu.
    tobi'nin ilham verdiği başka şarkılar da vardı, bazen etkisi bu kadar net olmasa da onun hayaleti hepsine musallat olmuştu: loundge act tobi hakkındaydı. lithium şarkısı tobi'den önce yazılmıştı ama sözleri zamanla değişip onunla ilgili hale geldi.
    kurt bunu her ne kadar özel olarak belirtmese de, en meşhur şarkısın "smells like teen spirit" de elbette başkası hakkında olamazdı, hele ki "she's over-bored and self-assured" dizesiyle. bu şarkı birçok şeyden etkilenmişti ama bazı dizeler tobi'yle doğrudan ilişkiliydi. kurt bu şarkıyı ayrılıklarından kısa süre sonra yazdı, ilk taslakta yazdığı bir dizeyi ise sonradan çıkardı. "who will be the king and queen of the outcast teens?" kendi hayal dünyasında bu sorunun cevabı bir zamanlar kurt cobain ve tobi vail'dı.*
1 entry daha