şükela:  tümü | bugün
1978 entry daha
 • fransa'nın bizi epey küçümsediği, iş işten geçtikten sonra da toparlayamadığı bir maç oldu.

  şenol güneş takımı klasik 4-3-3 çıkarıp çok geniş bir alanda oynattı; kenan'ın biraz daha forvete kaydığı, cengiz'in ise daha çok çizgide kaldığı bu düzende takımın boyu hücum ederken bayağı uzundu; defans dörtlüsü + mahmut olası griezmann ve mbappe deparları için geride beklediler, bu yüzden ön dörtlü (burak-kenan-dorukhan-cengiz) ile aralarında mesafe oluştu. savunmada ise tam tersi oldu ve takım boyu çok kısaldı, şenol güneş burak'ı bile kaç kez uyardı, geriye gelip mesafeyi kısaltması için (bu sayede burak'ın esas eforunu sarfettiği bölge de küçülmüş oldu).

  kenan ve cengiz (özellikle kenan) hem önde pres yapıp, hem de fransa topu bizim yarı sahaya getirdiğinde geriye koşup beklere yardım ederek inanılmaz efor sarfettiler, bunu çok disiplinli şekilde uyguladılar, aynı şekilde iyice geriye çekildiğimiz anlarda süpürücü rolünü iyi kotaran mahmut da çok koşan oyuncular arasındaydı. irfancan bile pavard'a önde basarak kaptığı toplarla iki tane yüzde yüzlük pozisyon hazırladı. burak da epey koştu ve çabaladı, pres yaptı, pozisyon kovaladı. hatta kaçan goller o efor sonrasında normal karşılanabilir, zaten onu da becerse avrupada izliyorduk kendisini. beğenmediğim tek nokta şu ki ligde yaptığı gibi sırtı dönük oynamaya çalıştı ama top ayağına geldiğinde çoğunlukla top kaybı yaptı ve daha iyi paslar çıkarabilecekken topu ayağında gereksiz uzun tutup (tabii bu biraz da burak'ın kötü top kontrolüyle alakalı) yere yatıp faul almaya çalıştı, sırtı dönük oynarken oyun akışına hiç katkıda bulunamadı kısacası.

  deschamps ise fransa'yı asimetrik 4-4-2 gibi çıkardı; matuidi'nin sol içte kalıp kenardan digne'ye koridor açmaya çalıştığı, sağda mbappe'nin serbest, pavard'ın ise destek olarak oynadığı bu düzende daha çok mbappe'nin tarafından pozisyon üretmeye çalıştılar, pavard desteğe gittiğinde onun yerini sissoko emniyete aldı, bu zamanlarda göbekte pogba yalnız kaldı, ve bu sayede hasan ali - kenan ikilisinin öldürdüğü toplar bizde kaldığı için bu bölgede topu kazandığımız her pozisyon fransa'yı biraz daha sindirdi.

  ikinci devreye digne'yle matuidi'nin yerine ferland mendy ve kingsley coman'la başlayarak hücumu önde genişletmek istediler, ilk yarıda digne'yi boşa çıkarıp orta açtırma planı tutmayınca onun yerine coman'ın bire birlerdeki yeteneğine güvenerek driblingle inmek istediler, bu sayede pogba'nın (sissoko'nun sağ beki emniyete aldığı zamanlarki) yalnızlığını mendy'nin oyun kurmaya yardım eden içerlek tarzıyla telafi etmek istediler ama gerek zeki'nin doğru pozisyon tutuşuyla gerekse dorukhan'ın doğru zamanda yaptığı yugoslav faulleriyle bu oyunu bozduk. geri kalanı ise birkaç cılız girişim ve mert'i zorlayan tek şut bile çekemedikleri bir son.

  fizik kalitenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük, özellikle süratli stoperlerin önemini. fransa çok atletik olan iki stoperi varane ve umtiti'yle defans çizgisini iyice öne yıkarken bizde hem geniş hem dar alanda ağır kalan kaan ayhan ve geniş alanda hızını sonradan bulan merih oynadığı için (kaan yerine hızlı bir stoper olsaydı merih'in bu özelliği sorun olmazdı) mecburen geride konumlandık (mbappe ve griezmann tehditleri de cabası). buna rağmen kenan, cengiz, dorukhan ve mahmut'un önderlik ettiği pres ve kademe koşularının yanına burak, zeki ve hasan ali'nin akıllı oyunları eklenince her şey çok güzel oldu.

  maçın özeti eşşek gibi koştuk, hatta sadece koştuk, fransa gibi takımlar karşısında (böyle bir oyuncu grubuyla) zaten başka bir çaremiz de yok. bunu dün çok iyi uyguladık ve bizi küçümseyen bir rakip karşısında ödülümüzü aldık.
11 entry daha