şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • sildenafil**, bir fosfodiesteraz inhibitörüdür. erkekte erektil disfonksiyon(ed) ve pulmoner arteriyel hipertansiyon** tedavisinde oral yoldan kullanılır.

  başlangıçta antianjinal* bir ilaç olarak geliştirilmesine rağmen, daha sonra erektil disfonksiyon ve onun ardından pulmoner arteriyel hipertansiyon* tedavisinde daha etkili olduğu bulunmuştur. sildenafil, erektil disfonksiyon göz önüne alındığında, bu etki mekanizması ile pazarlanan ilk ilaçtır.

  sildenafil bir prostaglandin inhibitörü değildir. impotans tedavisinde penise enjeksiyonu veya üretral suppozituvar şeklinde üretra içine uygulanarak kullanılmayı gerektiren diğer ilaçların aksine oral yoldan uygulanan bir ilaçtır.

  sildenafil 21 klinik araştırmada 4000'i aşkın erkek hastada denenmiştir. bu deneklerin ortalama yaşı 55 ve çalışmaya girmeden ortalama 5 yıl öncesinden başlayan erektil disfonksiyon sorunları vardı. sildenafil bu deneklerin kabaca %70'inde etkili bulunmuştur. yanıt oranı psikojenik impotans sorunu olan hastalarda yapılan deneylerde %90'a ulaşmıştır.

  sildenafil, diabetes mellitus (1) veya pelvik fraktüre bağlı üretra yırtılması olan hastalarda görülen erektil disfonksiyonda da etkili olmuştur (2).

  sildenafil araştırma ilacı olarak sublingual apomorfin ile karşılaştırıldığı bir çalışmada, apomorfine göre daha etkili bulunmuştur (3).

  sildenafilin çoklu antihipertansif ilaç rejimleri uygulanan hastalarda da etkili olduğu, bu hastalar tarafından iyi tolere edildiği ve ek güvenirlik riski ile ilişkili olmadığı bulunmuştur (4).

  kadınlarda görülen seksüel disfonksiyonki etkinliğinin belirlenmesine yönelik klinik araştırmalar devam etmektedir. ancak bu çalışmalardan alınan ilk sonuçlar etkisinin plasebodan farklı olmadığına işaret etmeketdir.

  araştırmalar sildenafilin erektil disfonksiyon tedavisi için onaylanmasından kısa bir süre sonra pulmoner arter hipertansiyonunda* da etkili olduğunu ortaya koymuştur (5, 6, 7). sildenafil egzersiz kapasitesi dışında, ortalama pulmoner arter basıncını iyileştirmiş ve pulmoner arteriyel hipertansiyonlu hastalarda kardiyak fonkiyonun diğer parametrelerinde iyileşme sağlamıştır.

  sildenafil pulmoner arter hipertansiyonunda erken dönem tedavi için oral yoldan kullanılmak üzere onaylanan ilk ilaçtır.
  yükseklik hastalığının tedavisinde de etkili olduğu gösterilmiştir (5, 6).

  sildenafil kardiyovasküler ters etki riski nedeniyle nitrat tedavisi gören hastalarda kullanılmaz.
  sildenafil abd'de fda tarafından erektil disfonksiyonun tedavisi için 27 mart 1998 ve pulmoner arteriyel hipertansiyonun* tedavisi için 3 temmuz 2005 tarihinde onaylanmıştır.
  sildenafil pulmoner erter hipertansiyon tedavisi için avrupa birliği ilaç ajansı* tarafından tüm avrupa birliği ülkelerinde geçerli olmak üzere 28 ekim 2005 tarihinde onaylanmıştır.

  emea tarafından 12 aralık 2003 tarihinde orfan ilaç statüsüne alınmıştır.

  kaynak:

  1 - basu a, ryder rej. new treatment options for erectile dysfunction in patients with diabetes mellitus. drugs 2004;64:2667-88.

  2-shenfeld oz, gofrit on, gdor y, et al. the role of sildenafil in the treatment of erectile dysfunction in patients with pelvic fracture urethral disruption. j urol 2004;172:2350-2.

  3-pavone c, curto f, anello g, et al. prospective, randomized, crossover comparison of sublingual apomorphine (3 mg) with oral sildenafil (50 mg) for male erectile dysfunction. j urol 2004;172:2347-9.

  4-pickering tg, shepherd am, puddey ı, et al. sildenafil citrate for erectile dysfunction in men receiving multiple antihypertensive agents: a randomized controlled trial. am j hypertens 2004;17:1135-42.

  5-abrams d, schulze-neick ı, magee ag. sildenafil as a selective pulmonary vasodilator in childhood primary pulmonary hypertension. heart 2000;84:e4.

  6-hossein ag, wiedemann r, rose f, et al. combination therapy with oral sildenafil and inhaled iloprost for severe pulmonary hypertension. ann ıntern med2002;136:515-22.

  7-michelakis e, tymchak w, lien d, et al. oral sildenafil is an effective and specific pulmonary vasodilator in patients with pulmonary arterial hypertension. circulation 2002;105:2398-2403.
20 entry daha