şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • sarı, kırmızı ve mavi hatlardan oluşur ve bu üç hat deak ter'de * buluşur. trenler oldukça eskidir. bir kısmı tuna'nın altından geçer ve üstte belirtildiği üzere; in babam in bitmez merdivenler, yürüyen merdiven yerine uçan halı isteği oluşabilir içinizde.

    haftalık, aylık vs. resimli bir kart alıp metrolarda, otobüslerde ve diğer ulaşım araçlarında sınırsız seyahat edebilirsiniz. bilet sistemi bizdekinden* epey farklıdır. ya resimli haftalık kartlardan alırsınız ya da biletlerden. biletleri de araca binince kendiniz işlersiniz. makinist veya otobüs sürücüsü sizin peşinizden "hop hemşerim senin bilet?" şeklinde koşturmaz, o işine bakar. denetim olur arada, o da şöyle olur; aniden koluna kırmızı bant takan iki eleman beliriverir araçta ve bilet kontrol yapar. kartınız yoksa veya uyanıklık edip biletinizi işletmedi iseniz yandınız demektir zira cezalar ağırdır. toplu taşım araçlarını sıklıkla kullanır ve budapeşte'de bir haftadan fazla süre kalacak olursanız tüm kontrolörleri tanıyacak kıvama gelirsiniz, o da ayrı.

    metro olarak bir de 4. hat sayılabilecek, istanbul'daki adapazarı ekspresi tadında bir yeşil* banliyö hattı bulunmaktadır. bununla da szentendre'ye gidilebilir, güzel bir yerdir.
38 entry daha