şükela:  tümü | bugün
1540 entry daha
 • "insanlar rahat mı bırakıyor ki parayı kazanan bir şeyler yapsın" dediğimdir.

  iş arıyorum, "artık iş bul da bizi içmeye götür" diyen var. "ilk maaşınla bize bi yemek ısmarlarsın artık" diyen var.
  arkadaşlarım, akrabalarım, çevredeki insanlar, esnaf ve zanaatkarlar, minibüsçüler odası vs. herkes o ilk maaşa göz dikmiş durumda.

  toplumumuzun adetleri o kadar hastalıklı ki midem kalkıyor.

  adam zar zor bir iş bulmuş, eline 2500 lira para geçmiş, borcu var, almak istediği ama alamadığı bir takım elbise var, sağlığını etkileyen ama tedavi olamadığı bir rahatsızlığı var, ilk maaşıyla belki kimsesiz çocuklara oyuncak alma planı var, belki o parayı sırf zevk olsun diye götüne sokup filmlerdeki gibi kötü adam kahkahaları atmak istiyor, sen ne diye burnunu sokuyorsun pezevenk!?

  düşüncesizliğin, yüzsüzlüğün bu kadarı!

  iş bulmasına sen mi yardım ettin, o kişi senden bugüne kadar onun için para harcamanı istemiş mi, senin o kişinin hayatındaki fonksiyonun nedir, ondan yemek ısmarlamasını isteyecek motivasyonu nereden buldun?

  yeni ayakkabının üzerine basmak, gerdek gecesinin çarşafını balkona asmak, iş bulan kişinin ilk maaşını yemek, sırf bayram diye hısım akraba bin kişinin elini öpmek, örnekler çoğaltılabilir.

  insanı daha da çok soğutuyorlar, iş bulma sürecim içerisinde benden bu tür isteklerde bulunan çoğu kişinin üstünü çizdim, yüzüne gülüyorum, geçiyorum. maaşımdan size gofret bile almam bu saatten sonra. yüzsüz pezevenkler... nah size!
243 entry daha