şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
11069 entry daha
 • kahramanlara veya kurtarıcılara inanmam. ekrem imamoğlu benim için aynı şehirde yaşadığım, işini iyi yapacağına inandığım, deneyimli bir belediye memurudur.
  hepi topu belediyeye başkan seçiyoruz, şu düştüğümüz hale bak.

  31 mart seçimlerinde sadece "ben de buradayım" demek için gidip oyumu kullanmış, sıfır umut, sıfır inançla evime dönmüştüm. seçim gecesi ve sonrasında mazbatayı alana kadar geçen süreçte çok utandım. bir sürü insan oylarımızı korumak için çabalamış, yorulmuş ama ben hiçbir şey yapmamıştım.
  sonra olmaz dediğimiz oldu ve seçimleri iptal ettiler. kimseye borçlu kalmayı sevmem, o günkü utancımı karşıma aldım, ödeme vakti geldi dedim.

  hiç bilmediğim bir ortama deli cesaretiyle atladım. yalnız değildim, benim gibi hisseden arkadaşlarımla birlikteydim, birlikteyiz.
  hiçbir zaman apolitik olmadım ama politikanın içinde olmak da en son isteyeceğim şey. bu süreçte mecburen yakından tanık olduğum bir dolu şey oldu.
  beni en etkileyen anlardan birisi istanbul gönüllüleri adına müşahit olmak isteyenleri aradığım bir gün, telefonun ucundaki 35 yaşındaki istanbul'da yaşayan, mühendis bir arkadaşın inanmadığı sistemi beslememek için bugüne kadar hiçbir seçimde oy kullanmadığı ama bu seçimde hem oy kullanıp hem de ne görev verilirse yapmak istediğini söylediği dakikalardı galiba.

  saha çalışmalarına katıldım, seküler bir ortamda yaşamak için maddi manevi bir sürü fedakârlık yapan biri olarak mütedeyyin kesimle bir araya gelip bazen kızgın, bazen sitemkâr, bazen destekleyici sözleriyle muhatap oldum. dinledim, becerebildiğim ölçüde anlamaya ve anlatmaya çalıştım.
  sandık kurulunda açık var diye, daha önce hiç gitmediğim, akp seçmeninin çok yoğun -hatta benim gibiler için biraz tehlikeli- olduğu söylenen bir ilçede, diğer arkadaşlarımın hepsi aynı okula düşmüşken ben tek başıma başka bir okulda, dünya yansa aynı cümlede adımın geçeceğini düşünmediğim bir partinin sandık görevlisi olarak görev aldım. (umarım başıma bir iş gelmeden evime dönerim)

  bunca işimin gücümün arasında, görece olarak keyfim yerinde bir hayat sürerken, bazı sorumluluklarımı aksatma pahasına bütün bunları neden yaptım/yapıyorum ve neden buraya yazıyorum?
  yapıyorum çünkü kendisine yapılan haksızlık dolaylı olarak ona oy veren herkese yapılmıştır. vatandaşlık hakkım olan oyu yırtıp atmakla, evime gelip malımı mülkümü yağmalamak arasında bir fark görmüyorum. yıllarca "sandıkla gelen sandıkla gider" diyenlerin sandığa rağmen gitmemesini kabul edemiyorum. elimden gelen bu, ben de yapıyorum. 25 yıl istanbul'u yönetenleri gördük, bir 5 yıl da kendisine şans vermek istiyorum.

  yazıyorum çünkü ekrem imamoğlu'nun tüm vaatlerini, projelerini okudum, inceledim ve hepsinin yapılabilir şeyler olduğunu düşünüyorum.
  o nedenle, bu şehirde yaşayan bir kadın, özel gereksinimli bir çocuğun annesi, istanbul'un çarpık yapılaşmasını dehşetle izleyen bir mimar ve yukarıda yazdıklarımı yapmış bir oy vereni olarak imamoğlu'nun verdiği sözlerin takipçisi olacağım. hakkı olan göreve geri geleceğine de verdiği sözleri yerine getireceğine de inanıyorum.
  ama olur ya yanılıyorumdur, destek olmayı bildiğimden daha iyi hesap sormayı bilirim, yazılı olsun istedim.
  #herşeyçokgüzelolacak
5169 entry daha