şükela:  tümü | bugün
 • 2000-2001 sezonunda aniden meydana çıkan ilkinin adı "sadece iç sahada ve sadece ligde alınan galibiyet serisi" olan rekorlar serisi.

  işbu rekorların ortak özellikleri o güne kadar esamesi okunmayan bir rekor kategorisi olması, ve fenerbahçe'nin rekoru kırmasına 1-2 maç kala sanki yıllardır kırılmaya çalışılan bir rekormuş gibi lanse edilmesidir.

  adını andığımız rekor, şükrü saracoğlu stadının revize edilmeye başlandığı sezona denk gelir. fenerbahçe taraftarınca mabed, cehennem gibi unvanlara layık görülen stadda 2000-2001 sezonundaki tüm maçları kazanmıştır fenerbahçe. hatta önceki ve sonraki sezonlara taşan uzantılarıyla bu seri 24 maça uzanmıştır. lakin bu seri esnasında fenerbahçe, şükrü saracoğlu stadı'nda bir hazırlık maçında skoda xanthi takımına 3-2 mağlup olmuştur. o güne kadar fenerbahçe camiasınca "bu sezon evdeki tüm maçları kazanacağız" şeklinde dillendirilen rekorumsu, bu mağlubiyetle "tüm resmi maçları" şeklinde daraltılmış, aksilikler bununla da bitmemiş 4-4 biten 7 şubat 2001 fenerbahçe galatasaray maçı'ndan sonra "tüm lig maçları" diye kırpılmıştır.

  fenerbahçe'nin bu serisi bir beşiktaş maçıyla son bulmuş, fenerbahçe'nin beşiktaş'ı da yenmesi durumunda boca juniors'un elindeki dünya rekorunu da yerle bir edeceği dile getirilmiştir. rekorun son bulduğu 2 aralik 2001 fenerbahce besiktas derbisi maçından önce, rekor büyümeye devam ederken fenerbahçe'nin kendi sahasında barcelona, leverkusen ve lyon'a yenilmesi ise rekora pek halel getirmemiştir. daha doğrusu fenerbahçeliler bu mağlubiyetleri görmezden gelmiş, rekorlarına yeni bir isim aramamış, koyvermiştir. 2001 yılında icad olan ve fenerbahçe'nin sahip olduğu rekor, müteakip sezon el değiştirmiş ve galatasaray tarafından ilerletilmiştir.

  galatasaray'ın 2002 yılında 15. şampiyonluğu kazanıp hem 3. yıldızı takması, hem de en çok şampiyon olan türk takımı unvanını kazanması üzerine, fenerbahçeliler "en çok şampiyon olma unvanını en uzun süre taşıyan takım" adlı bir rekor kategorisi uydurdular. fenerbahçe bu kategoride açık ara birinciydi. yalnız branşın tek handikapı bu rekorun ne anlama geldiğini fenerbahçeliler dışında kimsenin anlamayışıydı.

  çok değil, üç sene sonrasında, 2005 yılında bu sefer "ligin en iyi ilk 15 haftalık performansı" adlı bir rekor gündeme geldi. fenerbahçe'nin ilk 13 hafta gidişatının iyi olması böyle bir rekoru medyaya taşımış, rekorun sahibinin fatih terim zamanının galatasaray'ı olduğu vurgulanmıştı. fenerbahçe, rekoru o güne kadar böyle bir unvanı olduğunun farkında dahi olmayan gafil (ve parasız) ezeli rakibinin elinden söke söke almıştır.

  fenerbahçe'nin kırdığı son rekor ise, bu hafta medyada bolca yer bulduğu üzere "ligde namağlupluk rekoru" oldu. 20. haftasına ulaşan namağlupluğun bir rekor olduğu belirtildi. beşiktaş'ın 48 maçlık rekoru hatırlatılınca rekorun fenerbahçe'nin kendi rekoru olduğu fısıldanmıştır.

  buradan fenerbahçe'ye naçizane birkaç rekor dalı önermek boynumuzun borcudur,

  *fortis türkiye kupası'nda maçların ilk 37 dakikasında en az sarı kart gören takım,
  *turkcell super ligi'nde yenik duruma düşmesine rağmen moralini en çabuk düzelten takım,
  *ümit özat'ı kadrosunda en uzun süre barındıran takım,
  *soyadı a ile başlayan en çok yabancı oyuncu bulunduran takım,
  *şubat 2005 ile aralık 2005 arasında en çok 2-0'la maç kazanan takım

  (bkz: gider bu)
404 entry daha