şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
263 entry daha
  • takipli postalar için konuşuyorum, upim diye bir yer var. uluslararası posta işleme merkezi. yurtdışından kayıtlı gelen bir posta, upim'de giriş kaydı yapılır. bu aşamadan sonra ya yurtiçinde dağıtım yapılacağı yere sevk edilir ya da gümrüğe sevk edilir. takip numarası ile ptt'den her aşamayı takip edebilirsiniz. gümrükte bekliyorsa onu da görebilirsiniz.

    sorun upim'de. bir sebepten dolayı yurtdışından gelen kayıtlı postaların upim'de giriş kaydı yapılmıyor. upim'e giriş kaydı yapılmayan postayı da yurtiçinde sorgulayamazsın, ptt'ye "nerde benim paket?" diye soramazsın çünkü ülkeye giriş kaydı yapılmamış ki. bir pakedin ülkeye giriş kaydı yapılması ve sonra gümrüğe sevk edilip bu aşamadan sonra gümrükte aşırı uzun beklemesi apayrı bir sorun, mevcut sorunla alakası yok.

    benim öngörüm, 22 euro'luk muafiyet kalktığından dolayı yığılma var, bunun dışında çok küçük paketlere maktu vergi kesme planları var, örneğin 1 dolarlık ve 25gramlık bir paket, bunu açıp elle vergisini yazmak, sonra zarar görmeyecek şekilde tekrar paketlemek çok uzun iş, bu paketlere maktu vergi kesilecek, bunun altyapısı hazırlanıyor, o yüzden tüm sistem yamuldu, ne kadar sürer bilinmez.
300 entry daha