şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
  • “özgürlük sakinliği gerektirir, henüz bizim dünyaya bağlılığımız böylesi sakinliği imkânsız kılar. bu yüzden dünyanın yerine başka bir şey koymak gereklidir. bu yalnız, “ zihnin beyaz durumunu “ davet eder, bütün dikkatler sessizliğe sahip olmayla ilgili olduğunda ve insanın hiçbir şey arzu etmediği zaman.” karsten harries

    sessizlik, zihni özgürleştirmek için, yeni ve yaratıcı oluşumların önünü açması açısından oldukça önemlidir. ama insan, o sessizliğin içindeyken bile durmadan anlamlar yükler; tanınan ve sahip olunan hazır anlamları, anlamı yokmuş gibi görünen ya da bilinemeyen bir eşyaya nesneye olguya giydirir gibi; kendinden başka hiçbir şeyi anlatmayan bir müzik bulmanın artık ne kadar zor olduğunu bilerek.

    ne yazık ki insanın her şeyin sahteliğine, kendi eksik, sınırlı ve bitimli bedenine, yaşamın olağan akışı içindeki dönüşümüne ve daha üst bir gerçekliğin bir yansıması olduğu şeklindeki anlayışı, bir anlam illüzyonu paradigmasıdır.

    anlam vermek, anlamı aranan bir eşyanın olgunun nesnenin karşılığını sahip olunan bilinen anlamlarla eşlemek gibi. yuvarlak şekilleri yuvarlak boşluklara, kare şekilleri kare boşluklara oturtarak çözüme ulaşmaya çalışan çocuklar gibi, anlamlar verip bazen deneme yanılma yoluyla anlamı bulmaya çalışırız. fakat bulduğumuz anlamları, anlamın ötesine götüremeyiz. eğer birer nietzsche olabilseydik, “ahlakın canı cehenneme” demek suretiyle ahlakı yeni bir bakış açısıyla okumaya davet edebilirdik insanları, paketler hâlinde hazır alınmış anlamları tersine çevirmek suretiyle zihni kavrayışa hizmet ederek varolan algıyı değiştirebilirdik.

    işte tıpkı nietzsche gibi kazimir malevich de, insan varoluşunun anlamı üzerinde, resmi nesnelerden tamamen soyutlayarak, soyutlama basamağını yükselten ve geometrik bir öğe olan kareyi resme dâhil ederek, camus’nun varoluşçu felsefesine benzer bir ideali olduğuna resimleriyle gönderme de bulunur. bunu da insani durumun saçmaladığın kaçarak gerçekleştirir. süprematizm, insanın hilelerden ( dünya yaşamından ) serbest bırakıldığını farz eder. resmi nesnenin/objenin yükünden kurtararak, sorular ve cevapların olmadığı bir yerde konumlandırır.
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap