şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
25082 entry daha
  • dışlanma durumunda beyinde aktif olan bölgeyle, fiziksel acının hissedilmesini sağlayan bölgenin (dacc bölgesi) çok benzer olması.(eisenberger, lieberman ve williams, 2003)

    bir grup tarafından dışlanmayı hemen hemen herkes az veya çok, bir ya da bir kaç kez deneyimlemiştir. dışlandığınız zaman kendinizi kırılmış, bitkin ve işe yaramaz hisseder, adeta kısa süreli bir pisikolojik çöküş yaşarsınız. dışlanma bir bireyin dört temel ihtiyacını karşılamasını engeller. bu durum bireyde fiziksel tahribatlara dahi sebep olabilir. bu dört temel ihityaç şunlardır; hayatını kontrol ihtiyacı, hayata anlam kazandırma ihtiyacı (varoluşu anlamlandırmak), bir yere ait olma ve benlik saygısını koruma ihtiyacıdır.

    en çok dışlanmaya maruz kalan gruplar; fiziksel kusurları olan bireyler, eşcinseller ve farklı cinsel yönelimlere sahip bireyler, etnik azınlıklar ya da toplumda kabul görmeyen etnik kökenlere sahip kimselerdir. bu bireyler dönemsel değil hayatları boyunca dışlanmaya maruz kaldıkları için dışlanmanın sebebiyet verdiği hasarları çok büyük ölçüde yaşarlar. dışlanma sonrasında beyinde aktif olan bölgenin fiziksel acıyla aktif olan bölgeyle çok benzer olmasından dolayı bu en çok dışlanmaya maruz kalan bireyler yıllarca fiziksel acı çekmiş insanlarla benzer semptomlar gösterirler. uzun vadeli dışlanmaya maruz kalan bireyler fiziksel olarak çok fazla acı veren hastalıklar, yıllarca fiziksel işkence görmüş kişiler gibi pisikolojik ve fizyolojik olarak yıkıma uğrayıp intihara meyilli bireyler haline gelirler. sanki tedavisi mümkün olmayan bir hastalık ve acıyla mücadele ediyormuş gibi ölüp, acılarını dindirme düşüncesindedirler.
12872 entry daha
hesabın var mı? giriş yap