şükela:  tümü | bugün
388 entry daha
 • dünyanın 150 ülkesine yayılmış toplam 200-250 kadar taraftarının canını sıkmak gibi olmasın ama; hiç değilse ilk sene için beklentilerin çok altında kalacağını tahmin ettiğim takım. bunun iki sebebi var:

  1) kadro mühendislikleri kötü
  2) çok tecrübesizler

  sabahtan beri "geçen sezon gsw'den 2 maç alan kadroya kawhi ve george eklediler ouvvvvv" diyenleri görüyorum. doğrudur öyle yaptılar. fakat bu eklemeler aynı zamanda, geçen seneki oyun anlayışının yok olacağı ve geçen seneki ile zerre alakası olmayan bir clippers izleyeceğimiz anlamına da geliyor.

  clippers'ı geçen sene başarılı yapan başlıca nokta; doc rivers'ın çizdiği setleri makine gibi oynayan ortalama üstü oyunculardan oluşmasıydı. kimsenin belli bir istatistik kaygısının olmadığı oyuncular için harika bir sistemdi.

  o sistem şimdi yalan oldu. ne yaparsanız yapın her akşam kawhi ve pg'ye yaklaşık 27'şer sayı attırmanız gereken bir anlayışa geçeceksiniz. çünkü bu adamlar süper yıldız ve los angeles'a komünizmi getirmeye gelmediler.

  işte ilk problem burada çıkacak. çünkü kawhi ve george yetenekleri birbirinin üzerine binen oyuncular. her ikisi de bugüne kadar yer aldıkları takımların hücum sisteminin bir parçası olmak yerine, kendi bildikleri gibi oynayan ve bunu harika yapan oyuncular. raptors'u hatırlayın. sezonun hemen tamamında kawhi hücumda başka bir şey oynuyordu, takım başka bir şey oynuyordu. george'un durumu da farklı değil.

  ama asıl sorun bu değil. çünkü bu adamlar önemli yıldızlar oldukları için her türlü üretmeye devam edeceklerdir. asıl sorun, takım mühendisliğinin başarısızlığı nedeniyle, bu kendi başına oynayan süper yıldızlar yüzünden geri kalan orta seviye oyuncuların geçen seneki performanslarından kaçınılmaz olarak uzaklaşacak olmaları.

  ne kawhi, ne de george topu bir kere aldıktan sonra paylaşmayı bilen isimler. oyunlarının başkalarına pozisyon yaratma yönü zayıf. ve bütün clippers kadrosunda bu konuda diğer oyunculara yardım edecek bir pg yok. yani shamet gibi, beverly gibi, hatta harrell gibi kendine pozisyon yaratmakta sıkıntı yaşayan oyuncuların ne yapacağı, nasıl besleneceği muamma. çünkü toronto'da o yan parçaları tıkır tıkır işleten lowry yok burada.

  iki süperyıldızın oyuna yaklaşımından etkilenecek ve verimi düşecek bir diğer oyuncu da lou williams olacak. williams'ın en büyük özelliği oyun sıkıştığında kendi başına bir şeyler üretebilmesi. geçen sene kadroda böyle biri olmadığı için öne çıkıyordu. şimdi tam da böyle oynamayı kendi stilleri haline getirmiş iki yıldız geliyor. e williams ne yapacak, spot-up şutör mü olacak?.. diyelim ki oldu, onu kim bulacak?

  sadece oyun kurucu noktasında değil, uzun konusunda da sıkıntılı üstelik clippers. zubac, harrell rotasyonu zayıf kere zayıf. üstelik strech özellikleri de yok. orada george mu oynayacak bu görevde. diyelim ki kabul etti, savunmada rakibin pf'leriyle mi boğuşacak?

  tecrübe zaten şampiyonluk yolunda başlıca çakıl taşı. kawhi ve george dışında kimsenin nitelikli playoff tecrübesi yok. ki george'unkinin bile ne kadar nitelikli olduğu tartışılır.

  uzun lafın kısası; clippers kawhi ve george'u biraraya getirerek gelecek 5-6 sene için etrafında yapılanabileceği iyi bir çekirdek kurdu. fakat geçen seneden bu seneye devrolan kadro, onların etrafında inşa edilecek bir yeniden yapılanmanın ihtiyaçlarını karşılamıyor. uzun rotasyonları çok zayıf, kısa rotasyonları ise görece nitelikli ama uyumsuz.

  yalnız çok çok iyi bir savunma takımı olacaklar. orası tartışılmaz.
171 entry daha