şükela:  tümü | bugün
86 entry daha
 • netflix’in en kalburüstü işlerinden olan, 1989 yılında new york’ta yaşanan bir tecavüz olayı üzerine abd’yi sarsan “the central park five” dosyasını işleyen, izleyenlerin karnına kramp sokacak kadar sinirlerini alt üst eden, (gerçek bir olayı anlatması hasebiyle de) çaresizlik duygusunu iliklerine kadar hissettiren, sarsıcı, 4 bölümlük bir mini dizi.

  dizi ile ilgili, faydalı mini bilgiler:

  * uygulayıcı yapımcılar arasında oprah winfrey ve robert de niro gibi önemli isimler var.
  * davanın savcısı elizabeth lederer, netflix dizisi ardından gelen tepkiler üzerine, columbia üniversitesi hukuk fakültesindeki görevinden ayrıldığını açıklamıştır.
  * dizide savcıyla birlikte en çok nefret edilen karakterlerden olan, izleyenlerin galiz küfürlerinin hedefindeki isim, soruşturmayı yürüten linda fairstein birçok polisiye roman yazmış, bu romanlardan birisi erko yayınevi tarafından “diri diri mezarda” ismiyle türkçeye çevirilerek basılmıştır.
  * dizide, olayın yaşandığı 1989 yılında, donald trump’ın tv ekranlarından “idam edilmeliler” açıklaması gerçek görüntüleriyle verilmiş (2. bölüm) ve dizi boyunca trump’a bolca gönderme yapılmıştır.
478 entry daha

hesabın var mı? giriş yap