şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • ilk defa 1861'de pierre paul broca tarafından ortaya atılmış olan bir beyin bölgesidir. hasar aldığı takdirde game of thrones'taki hodor'u anımsatan vakalar ile karşılaşılır. bu hastalığa broca afazisi adı verilir.

  pierre paul broca fransız bir doktor ve antropologdur. günün birinde kendisine adı leborgne olan epilepsi hastası bir adam gelir. adam kontrolden çıkmış bir enfeksiyon ve bununla bağlantılı olarak ortaya çıkmış kangren nedeniyle öldü ölecektir. lakin bu hastaya dair ilginç bir problem daha vardır: hasta, gönüllü olarak konuşmakta zorluk çekmektedir. söyleyebildiği tek şey kulağa "tan" gibi gelen bir hecedir.

  leborgne, başkalarının ne konuştuğunu anlayabilmektedir. asıl problemi, konuşması için gerekli olan beyin bölgesinin hasar almış olmasıdır, yani ağız hareketlerini yapamamasıdır. leborgne 6 gün sonra ölür. broca otopsi yapar ve sol ön lobda belirgin bir lezyon olduğunu farkeder. ilerleyen senelerde broca, konuşmada benzer problemler yaşayan başka hastaların da kendisinin belirlediği alanda hasarlar aldığını görür. haliyle, bu alana broca'nın alanı denir.

  her ne kadar broca'nın alanının aldığı hasarlar en çok konuşabilme yetisine zarar verse de, konuşulanları anlayabilme yetisine de, hasarın tam olarak geldiği kısma bağlı olarak biraz zarar verebilir. dilbilimde semantik adını verdiğimiz anlambilim için, broca'nın alanının ön tarafları önem arz eder. arka tarafları ise daha çok fonolojiden sorumludur, yani kelimelerin çıkardıkları seslerin anlaşılmasından sorumludur.

  broca'nın alanı, frontal lobdadır. daha spesifik olmak gerekirse bu alan sol ön lobun alt kısmıdır. alan, resimde de görülen ve dil ile bağlantılı başka bir bölge olan wernicke alanına (#92383778) sinir demetleri ile bağlanır.

  bölgenin brodmann alanlarındaki karşılığı 44. ve 45. alanlardır. (#92424024)
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap