şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
  • bakım ve işletimi için bir hava üssüne ihtiyaç duymayan uçak. isveçlilerin bu konsepti geliştirmekteki amacı sovyetler tarafından bir saldırıya uğradığında hava üslerinde bulunan uçaklarını toplu şekilde kaybetmemek ve hava kuvvetlerini olabilecek en hızlı şekilde karşı göreve çıkarmak. bu yüzden uçağı öyle tasarlamışlar ki , kalkmak için 800 metre düzlük olan herhangi bir karayolu parçası yeterli. bir yakıt tankeri ve bakım kitini taşıyan başka bir kamyon ve altı yer personeli ile bu uçağı her yerden havalandırabilirsiniz. bunun dışında hava şartları ya da diğer koşulları hiç umursamadan rekor düzeyde bir çabuklukla uçuşa geçirebilirsiniz bu kuşları. bakım maliyetleri çok düşük, fiyatı sudan ucuz (60 milyon dolar idi yanılmıyorsam), manevra kabiliyeti f-16'dan daha iyi, radar izi stealth olmayan diğer bütün uçaklardan daha düşük olan bir uçak bu.

    keşke elimizdeki f-16'ları başka bir ülkeye kakalayıp bütün filolarımızı bunlarla oluştursak. düşünsenize, hava üssü dene şeye ihtiyacınız kalmaz, bir ağaç altında bile gizleyebilirsiniz. saldırı aldığınızda düşman hava gücünüzü vurmak için hava üslerinize saldırmak yerine fellik fellik ülkenin her yerine dağılıp gizlenmiş uçaklarınızı arıyor olacak ve görmediği bir yerden kalkıveren iki tanesi götlerinde bitecek. en iyi savunma caydırıcılıktır. s-400 hava savunma sistemi ve gripen'lerden oluşan bir avcı - önleyici gücünüzün olması, bir ülkeye ilk saldırı adımı olan hava saldırısı yapacak gücü iki değil yüz kere düşünmeye zorlayacaktır. açın sözlükte isviçre'nin neden saldırılamaz - dolayısıyla da güvenli - bir ülke olduğunu okuyun. demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

    edit: aslında zorunlu edit. isviçre'nin saldırılmazlığından bahsedince lantirn161 isveç ile isviçreyi karıştırdığımı düşünüp güzelce billur geçmiştir. tabi onunla beraber bir çok espiritüel arkadaş da sabahtan beri mesaj kutum vasıtasıyla benimle billur geçmekte. ben kendisine konu hakkında uzunca bir mesaj gönderdim ama işte sözlük celebritysi olmanın verdiği yoğunluktan olsa gerek bir yorumda bulunmadı üstat. canı sağ olsun, onun gibi alanında bilgi sahibi insanlar hep yazsın da varsın benimle taş.. geçsin. olayın aslına dönersek; entrymde vurguladığım konu s-400 hava savunma sistemi ve hava üslerini minimuma indirgeyerek oluşturacağımız bir gripen hava gücüyle bize hava saldırısına yeltenecek olan güçlerin oldukça fazla kere düşünmelerine sebep oluruz demiştim. bu konuda da örnek verdiğim ülke isviçre. evet (bkz: isveç) değil, (bkz: isviçre). örneği vermemin sebebi ise isviçrenin gripen kullanıyor olması değildir. kullanıp kullanmadıklarını bilmiyorum zaten. örneği vermemin sebebi isviçe'nin saldırması ve işgali çok ama çok zor bir ülke olması. bunun sebebi ise coğrafyasının, ordusunun ve halkının bu duruma çok elverişli ve hazır olması. hatta alın konunun uzmanlarından (bkz: anglachelm)'in konu hakkındaki entrysi: (bkz: #57507194) bir ülkeyi işgal edeceksiniz bunun ilk adımı çoğunlukla hava saldırısıdır. sizin çok iyi bir hava savunma sisteminiz ve ülkenin her yerine dağılmış kalkışa hazır bekleyen önleyici / avcı uçak filolarınız varsa sizi istila etmeye kalkacak güçler bu caydırıcılığı dikkate alır. (bkz: isviçre) de bence caydırıcılık açısından verilecek en güzel örneklerden birisi.

    ha bu arada, gripenin ve aslında isveç'in hava savunma konsepti olan hava üslerine bağımlı olmayan ve her yere inip kalkabilen ve çok hızlı turn-around süresine sahip uçaklar edinmek gerçekten faydasız mı (lantirn161 reise göre öyle) ve eğer öyle ise neden; bize anlatıp aydınlatırlarsa çok ama çok memnun olurum. amacım hiç bir zaman konunun uzmanı bir kişinin fikirleri üzerine söz söylemek olmadı. kendisine tekrar hörmetler.
13 entry daha